Kamuoyu.org

Ramazan ayı ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak? Ramazan 2018

Ramazan ayı ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak? Ramazan 2018
  • GÜNDEM
  • 09 Nisan 2018
  • Ramazan ayı ne zaman? İlk oruç hangi tarihte tutulacak? Ramazan 2018 için yorumlar kapalı
  • 325 KEZ OKUNDU


İslam dünyası tarafından oruç ayı olarak da bilinen Ramazan ayına sayılı günler kaldı. İçinde bulunduğumuz üç ayların sonuncusu, olarak idrak edilecek. ? İlk oruç ne zaman tutulacak? İşte ayrıntılar…


Üç ayların ilki Recep ayının bitmesine kısa bir süre kaldı. Recep ayından sonra Şaban ayı gelecek ve son ay ise Ramazan ayı olarak İslam alemi tarafından oruç tutularak idrak edilecek. 2018 Ramazan ayı ne zaman? Hangi güne denk geliyor? İlk oruç ne zaman tutulacak? İşte ayrıntılar…

2018 RAMAZAN AYI NE ZAMAN?

Hicrî Takvim’e göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Hz. Muhammed’e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartı’ndan birisidir. 

Ramazan ayının 1. günü 16 Mayıs 2018 Çarşamba gününe denk geliyor. Ramazan ayının bitişi ise 14 Haziran Perşembe akşamı olacak.

Ramazan Ayı Nasıl Değerlendirilmeli?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan, Cenksu Üçer’in verdiği bilgilere göre, İslam dünyası ramazanı şerife erişmenin mutluluğunu yaşıyor. Rahmet ve merhamet iklimi ramazan’da müminlerin üzerine de birçok görev düşüyor. Peki bu görevler neler? Ramazan insana nasıl bir maneviyat kazandırıyor? Müminler bu özel ayı nasıl değerlendirilmeli? Yanıtları Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Cenksu Üçer’den aldık.

Yeryüzünü bir kez daha ramazan iklimi sardı. Din adamlarına göreramazan’ın en önemli özelliklerinden biri “Kur’an ayı” olması…

Kur’an-ı Kerimi Okuyarak Anlamaya Çalışmak Gerekli, Paylaşma ve Yardımlaşma Duyguları Ön Plana Çıkmalı
Kuran ile gelen varlık algısının maddi ve manevi geleneksel olarak bütün bir ayın içine sıkıştırılmış hali ramazan. Çünkü Kuran-ı Kerim gerçekten insanlığa bir hidayet ve şifa kaynağıdır hidayet rehberidir o ramazanda nazil olmaya başladığı için bu ay rahmet ayı bereket ayı Kuran ayıdır ondan dolayı da 11 ayın sultanı diye vasıflandırılmıştır.

Ramazan ayında yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimin gösterdiği yasak ve emirler bütünüyle toplum hayatına yansıyor. Oruçlu müminler gün boyu aç kalarak sabrı öğreniyor, bedenini dinlendiriyor ve bütün kötülüklerden uzaklaşıyor. Kuran’ı Kerimle haşır neşir olan gönüllerse Allah’ın rahmetiyle kuşanıyor.

“Kuranı kerimde insanın bütün boyutlarını alan bir kuşatma söz konusu rahmetten bahsederek söylüyorum. Allahü Tealanın bütün rahmetini insanlığın bütün yönleriyle insanın bütün yönleriyle kuşatmasından ibaret o bereketle kuşanmadan bahsediyorum. Bizim vicdanımız var ruhumuz var aklımız var beden azalarımız var ve Kuran-ı Kerimin emirlerine baktığımız zaman bu bütünlüğün hepsini dikkate alarak ayeti kerimelerin geldiğini görüyoruz. Ramazan da bu bütünlüğün hepsinin aynı anda pratik hayata uygulamaya aktarılmış hali aslında.”

Ramazan ayını iyi değerlendirmenin yollarından biri de mukabele geleneğini sürdürmek, hatmi şerif yapmak…

Ramazan’da yardımlaşma ve dayanışma duyguları ön plana çıkmalı, fakir fukara gözetilmeli.

Ramazan’ın, birlik ve beraberlik zamanı olduğu da unutulmamalı… Zira iftarıyla sahuruyla, teravihiyle ramazan, müminlerin hep beraber hareket ettiği bir ay.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Cenksu Üçer iftar sofralarıyla ilgili de önemli bir uyarıda bulundu.

Hiçbir şekilde israf olmamasıönemlidir.Bir tarafta bazı bölgelerde aç insanlar varken aşırı derece de israfa varacak ölçülere kaçmadan uygun mütevazıo ibadetin mantığına da uygun bir şekilde olması en güzel ve doğrusudur.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ