Kamuoyu.org

Rus uçağında arama yapan İngiltere’nin ’rutin’ açıklaması kızdırdı!

Rus uçağında arama yapan İngiltere’nin ’rutin’ açıklaması kızdırdı!
  • DÜNYA
  • 01 Nisan 2018
  • Rus uçağında arama yapan İngiltere’nin ’rutin’ açıklaması kızdırdı! için yorumlar kapalı
  • 138 KEZ OKUNDU


’nin Güvenlik ve Ekonomik Suçtan Sorumlu Devlet Bakanı , önceki gün arama yapılan Rus uçağıyla ilgili uygulamayı “rutin” olarak nitelendirdi


Wallace, cuma günü Londra’nın Heathrow Havalimanı’nda İngiltere sınır güvenlik görevlilerinin Rus havayolu şirketi ’a ait yolcu uçağında yaptığı aramayla ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Sınır güvenlik güçlerinin İngiltere’yi örgütlü suçtan ve ülkeye uyuşturucu veya ateşli silah gibi zararlı maddeler sokulmasından korumaya dönük olarak uçakta arama yapması rutin bir uygulama.” ifadelerini kullanan Wallace, uygulamanın ardından Rus uçağının yolculuğuna devam etmesine izin verildiğini anımsattı.

İngiltere ile arasındaki diplomatik kriz, SU2582 sefer sayılı Moskova-Londra uçağının ’a inmesinin ardından İngiliz sınır güvenlik görevlileri tarafından aranmasıyla tırmanmıştı. 

Görevliler, yolcuların ve mürettebatın terk ettiği uçakta köpekli arama gerçekleştirirken, uçağın pilotu kokpitte tutulmuştu.

ELÇİLİKTEN TEPKİ 

Rusya’nın Londra Büyükelçiliği, Wallace’ın açıklamasına tepki göstererek, İngiliz Bakanı “dikkatleri yanlış yöne çekmekle” suçladı.

Elçilik, uçakta gerçekleştirilen aramaya pilotun katılmasına izin verilmeyerek uluslararası hukukun ihlal edildiğini savundu.

Büyükelçilik daha önce arama uygulamasını “provokasyon” diye nitelendirerek, İngiliz makamlarından açıklama talep etmişti.

AJAN KRİZİ 

İki ülke arasındaki kriz çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın 4 Mart’ta Salisbury kentinde zehirlenmesinin ardından İngiltere’nin Rusya’yı suçlamasıyla başlamıştı. İngiltere 23 Rus diplomatı, Rusya da İngiltere’ye cevap olarak 23 İngiliz diplomatı sınır dışı etmişti. 

İngiltere’nin girişimleri sonucunda bazı Batı ülkeleri Rus diplomatları sınır dışı etme kararı almıştı. Rusya da mütekabiliyet ölçüleri içinde bu ülkelerin diplomatlarıyla ilgili sınır dışı kararları vermişti.

Rusya son olarak yaklaşık 50 İngiliz diplomatın daha sınır dışı edilmesine karar vermiş, gerekçe olarak da iki ülkenin diplomatik temsilciliklerinin personel sayısını eşitleme isteğini göstermişti.

 

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ