Kamuoyu.org

Samsung’tan 18.6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım

Samsung’tan 18.6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım
  • TEKNOLOJİ
  • 04 Temmuz 2017
  • Samsung’tan 18.6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım için yorumlar kapalı
  • 133 KEZ OKUNDU

, çip ve yeni nesil akıllı telefon ekran teknolojilerine en az 18.6 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

 

Toshiba ve Sk Hynix ile sektörde ciddi bir rekabet içerisinde olan Samsung, her sene yonga teknolojilerine 10 milyar dolar civarında yatırım yapıyordu. Yeni yatırımın neredeyse iki misline çıkacak olması ise Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından yapılan çağrıyla ilişkilendiriliyor. Moon Jae-in, ülkeni işsizlikle mücadele harekatı kapsamında büyük şirketlere daha fazla iç yatırım yapması çağrısında bulunmuştu.

Samsung’un bu dev yatırımı Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee’nin yokluğunda kritik kararların gecikmesiyle ilgili yatırımcıların endişelerini de gidereceği düşünülüyor. Bilindiği üzere,  Samsung Grubu devrik başkan Park Geun-Hye’ye siyasi çıkarlar için rüşvet vermekle suçlanıyordu.

Çip teknolojisinin en yoğun kullanıldığı hafıza kartlarının 2017 yılında rekor kâr getirmesi bekleniyor zira akıllı telefon, sunucu, bilgisayar ve kameraların vazgeçilmez parçalarından biri olan hafıza kartlarının fiyatı yoğun talepten dolayı yükseliyor.

Sektör uzmanlarına göre yüksek kalite depolama ürünleriyle uyum için de daha güçlü NAND çipler gerekiyor ve bu anlamda ciddi bir arz eksikliği var.

2021 yılı itibariyle faaliyete geçmesi beklenen, Samsung’un 12.5 milyar dolarla en büyük yatırımı olan Pyeongtaek bölgesindeki yeni NAND çip fabrikasının yanı sıra Hwaseong’da da yarı iletkenler için 5 milyar dolar civarında bir üretim hattı inşası planlanıyor.

Samsung’un yüzde 90 oranında kontrol ettiği OLED ekran panelleri için de 1 trilyon won yani yaklaşık 870 milyon dolarlık yatırım gelecek ve üretim kapasitesi artırılacak. Zira Samsung’un ekran panellerinin en büyük müşterilerinden biri de Apple. Apple’ın amiral gemisi iPhone için çıkaracağı yeni 8 serisinde bu ekranların kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ