Kamuoyu.org

Sarıkız Örümceği Korkusu Niğde’yi Sardı

Sarıkız Örümceği Korkusu Niğde’yi Sardı
  • GÜNDEM
  • 09 Ağustos 2017
  • Sarıkız Örümceği Korkusu Niğde’yi Sardı için yorumlar kapalı
  • 868 KEZ OKUNDU

örümceği ile ilgili olarak bilgi veren İl Müdürü “Etçil bir örümcek, ısırdığı esnada ile ilk müdahale yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Niğde’nin köyünü sarıkız örümceği kabusu sardı. Köyün sakinleri “korkudan camları ve kapıları açık bırakamıyoruz, balkona bile çıkamıyoruz” şeklinde konuştu.

Mahalleli, geçen hafta örümceğin mahallede yaşayan Seyhan Büyüktopal’ı yüzünden ısırmasından sonra yetkilerden çözüm istedi. Seyhan Büyüktopal evde otururken bacağının üzerinde bir hareket ettiğini söyledi. Büyüktopal, “Elimle bacağımın üzerini savurunca geçti sandım. Ben de o anda elimle tutmuş bulundum. Şoka girdiğim için bir dakika kadar örümceği elimde tutmuşum. Bağırmalarım üzerine annemler gelmiş ve elimdeki sarıkız örümceğini öldürmüşler. Daha sonra hastaneye gittik. Doktor tehlikeli bir durum olmadığını söyledi. Tedavi gördükten sonra eve geldim. Geceleri zor uyuyorum saçlarım bile boynuma düştüğü zaman korkarak kalkıyorum. Bu örümcek bizim kaldığımız yerlerde çok çıkıyor. Yetkililerden bu böcekler için ilaçlama yapmalarını istiyorum” dedi.
Aynı mahallede oturan mahalle sakinlerinden Kevser Deniz ise Mayıs ayının başından beri bu böcekle mücadele ettiklerini, “Bu böceği üç defa evimizin içerisinde öldürdük. Sürekli olarak evin etrafında ve balkonda öldürüyoruz. Yetkililere haber verdik ama hiçbir çalışma görmedik. Evlerimizin kapısını penceresini açamıyoruz. Akşamları kesinlikle korkudan balkonda oturamıyoruz veya dışarıya çocuklarımızı gönderemiyoruz. Geçen günlerde bu böcek kızımın yüzüne yapışmıştı. Biz de kızımı hastaneye götürdük. Doktorlar inanmadılar bize bu bölgede böyle bir böcek yok dediler. Yine de müdahale edildi. Allah’tan kızımın yüzünü ısırmamış. Isırmış olsaydı çok kötü şeylerde olabilirdi” şeklinde anlattı.

“İLK MÜDAHALE AMONYAKLA OLMALI”

İlk olarak sarıkız örümceği hakkında bilgi veren Niğde İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel ise örümceğin etçil bir örümcek olduğunu ısırdığı esnada amonyak ile ilk müdahalenin yapılması gerektiğini söyledi. Müdür Dr. Yılmaz Yücel, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Sarıkız örümceği özellikle sıcak memleketlerde görülen bir örümcek türüdür. Sıcak ve kumlu ortamlarda yaşarlar. Bu sarıkız böceğinin 8 ayağı ve 2 tanede kıskacı vardır. Bu örümcek et ile beslenir. Genellikle bunlar akşamları çıkarlar. Isırdıklarında çıkardıkları sıvının uyuşturucu özelliği vardır. İlk başlarda ağrılar hissedilmeyebilir. Isırdığı anlaşıldığı zaman hemen amonyak tedavisi uygulanmalıdır. En yakın sağlık kuruluşuna kişinin başvurması lazım. Çünkü şiddetli ağrı yapabilir ve buradaki ısırdığı yerde bulunan hücreleri öldürüyor. Sarıkız örümceğinin bir özelliği de yaklaşık 1 metre kadar yüksekliğe sıçrayarak saldırabilmesi. Yalnız bu örümceğin başka bir özelliği kişi üzerine gitmedikçe örümceğin saldırganlığı yok. Kendini koruma ya da doyurma amaçlı insanlara ve hayvanlara saldırabiliyor. Genellikle akrep, kertenkele ile besleniyor ama zaman zaman da insanları ısırabiliyor. Sarıkız örümceğinin saate 15 ile 30 kilometre hız ile de hareket ettiği söylenmektedir.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ