Kamuoyu.org

Sevgilisini İntihara Teşvik Eden Kadına Hapis Cezası

Sevgilisini İntihara Teşvik Eden Kadına Hapis Cezası
  • DÜNYA
  • 04 Ağustos 2017
  • Sevgilisini İntihara Teşvik Eden Kadına Hapis Cezası için yorumlar kapalı
  • 121 KEZ OKUNDU

ABD’da erkek arkadaşını attığı telefon mesajlarıyla intihar etmesi için cesaretlendirmekle suçlanan kadın 2,5 yıl cezasına çarptırıldı.

ABD‘nin Massachusetts eyaletinde bir mahkeme, attığı telefon mesajıyla erkek arkadaşını intihara teşvikle suçlanan 20 yaşındaki Michelle Carter adlı bir kadını 2,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

GENÇ KADIN 15 AY HAPİS YATACAK

Michelle Carter 15 ay hapis yatacak. 5 yıl içinde benzer bir suç işlerse cezasının geri kalanını çekmesi için de cezaevine gönderilecek.

“AS KENDİNİ GİT BİNADAN ATLA , NE BİLEYİM BİR SÜRÜ YOLU VAR”

Carter‘ın, Haziran 2014’te erkek arkadaşı Conrad Roy‘a attığı mesajda, “As kendini, git binadan atla, kendini bıçakla, ne bileyim ben bir sürü yolu var” ifadeleri yer almıştı.

BU MESAJDAN İKİ HAFTA SONRA ÖLÜ BULUNDU

Roy bu mesajdan iki hafta sonra bir aracın içinde ölü bulundu. Aracında egzoz gazı ile intihar ettiği anlaşıldı.

“TEK YAPMAN GEREKEN JENARATÖRÜ ÇALIŞTIRMAK, SONRA ÖZGÜR VE MUTLU OLCAKSIN”

O sırada 17 yaşında olan Carter‘ın, intihara kalkışmasından dakikalar önce Roy‘a attığı mesajında şu ifadeler de yer alıyordu: “Bunu yapmalısın Conrad. Tek yapman gereken jenatörü çalıştırmak. Sonra özgür ve mutlu olacaksın.”

“RUH SAĞLIKLARI YERİNDE DEĞİLDİ”

Perşembe günü görülen duruşmada Carter’ın avukatları, hem müvekkillerinin hem de Roy’un akıl sağlıklarının yerinde olmadığını savundu. Mahkeme heyetine konuşan savcı ise kadını suçlayarak “Daha iyi bir hayat yaşamak için Roy’un hayatını sonlandırdı. Ne sorumluluk aldı, ne de pişmanlık gösterdi” dedi.

AVUKAT, MÜVEKKİLİNİN DURUMDAN PİŞMANLIK DUYDUĞUNU VURGULADI

Carter’ın avukatı, müvekkilinin bu “korkunç durumdan” büyük pişmanlık duyduğunu vurguladı.

DAVA HUKUKÇULARI İKİYE BÖLDÜ

Hakim, “yaşı, olgunluk düzeyi ya da zihinsel rahatsızlığının kadının bu eylemleri üzerinde bir etkisi olmadığına” hükmetti. Dava hukukçuları ikiye böldü. Hakim ayrıca Carter’ın, Roy’un ölümü üzerinden dikkat çekmek için basına demeç vermesine ve davadan çıkar sağlamasına izin verilmeyeceğini açıkladı. ABD’nin Massachusetts eyalketinde bir insana intihar etmesini söyleyen bir şüphelinin suçlu olduğuna hükmeden bir yasa yok.

GENÇ KADINI SAVUNANLAR ARASINDA AYNI SUÇTAN HAPSE MAHKUM EDİLEN BİRİ DE BULUNUYOR

Genç kadını savunanlar arasında, İtalya’da 2007 yılında ev arkadaşını öldürmekle suçlanarak hapse mahkum edilen ve iki yıl önce bırakılan Amanda Knox da var.

HAPSE GİRMEYİ HAKETMİYOR

Los Angeles Times gazetesine yazan Knox, “Michelle Carter şefkat gösterilmesini hak ediyor, hapse girmeyi değil” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ