Kamuoyu.org

Siyaha Dönüştürülen Sarmsığı Kilogramını 150 Türk Lirasına Sattılar!

Siyaha Dönüştürülen Sarmsığı Kilogramını 150 Türk Lirasına Sattılar!
  • EKONOMİ
  • 28 Temmuz 2017
  • Siyaha Dönüştürülen Sarmsığı Kilogramını 150 Türk Lirasına Sattılar! için yorumlar kapalı
  • 178 KEZ OKUNDU

’da bir firma, çeşitli işlemlerden geçirerek siyah renge dönüştürdüğü sarımsağını, kilogramı 150 liradan tüm Türkiye’ye satıyor.

Kastamonu‘da bir firma, sarımsağı ısı ve neme maruz bırakarak fermente olmasını ve renginin siyaha dönüşmesini sağlıyor. Yumuşayarak mayhoş bir tat alan siyah , firma tarafından Türkiye geneline pazarlanıyor. Taşköprü sarımsağının kilogramı, kalitesine göre 4 ila 12 lira arasında satılırken, siyah sarımsağın kilogramı 150 liradan alıcı buluyor.

“HERHANGİ BİR KİMYASAL MADDE KULLANILMIYOR”

Firma sahibi Ahmet Cebeci yaptığı açıklamada, sarımsağın siyaha dönüştürülme aşamasında herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığını, doğal üretildiğini söyledi.

Siyaha dönüşen sarımsakta koku kalmadığına dikkati çeken Cebeci, “Sarımsağın kokusu nedeniyle tüketici bazen isteksiz davranabiliyor. Siyah sarımsakta, yapılan işlem sayesinde koku ortadan kalkıyor. Ham sarımsakta bulunan insan sağlığı için yararlı etken maddeler, siyah sarımsakta daha da artmaktadır” dedi.

“FARKLI BİR LEZZETE DÖNÜŞÜYOR”

Yapılan işlemin ardından sarımsağın farklı bir lezzete dönüştüğünü dile getiren Cebeci, “Bu ürünün kullanılmasını tavsiye ederiz” ifadesini kullandı. Cebeci, siyah sarımsağa ilginin oldukça yoğun olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin birçok noktasında ürünün satıldığını kaydetti.

“TAZE SARIMSAĞA ORANLA BESİN İÇERİĞİ OLDUKÇA ZENGİN”

Ankara Üniversitesi  Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Selen Akan da siyah sarımsağı normal sarımsaktan ayıran en önemli özelliğinin besin değeri ve insan sağlığı açısından önemi olduğunu vurguladı.

Siyah sarımsakla ilgili çeşitli araştırmalar yapıldığını belirten Akan, “Günlük beslenmede son derece önemli olan protein, vitamin, , yağ, lif ve maddelerin yanı sıra enzimler, organik asitler ve fenolik bileşikler açısından , taze sarımsağa oranla besin içeriği bakımından oldukça zengindir. Siyah sarımsakta özel kükürtlü bileşikler bulunmaktadır. Bu bileşikler sayesinde kolestrolü düşürdüğü, kalp sağlığı üzerinde etkili olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kandaki yağ oranını düşürdüğü, obeziteyi baskıladığı, bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ