Kamuoyu.org

Skandal hamle: Macron’dan kriz çıkaracak adım

Skandal hamle: Macron’dan kriz çıkaracak adım
  • DÜNYA
  • 30 Mart 2018
  • Skandal hamle: Macron’dan kriz çıkaracak adım için yorumlar kapalı
  • 109 KEZ OKUNDU

TÜRKİYE’nin Afrin’e yönelik operasyonuna başından bu yana sıcak bakmayan ve açıkça eleştirmekten kaçınmayan Cumhurbaşkanı Emmanuel , Ankara’nın çok sert tepkisine neden olacak bir adım attı. , Türkiye’nin arananlar listesinde bulunan Salih Müslim’in de çatısı altında faaliyet gösterdiği TEV-DEM’in Eş Başkanı Aysa Abdullah’ın da aralarında bulunduğu bir heyeti ’nda kabul etti. Fransa'nın Menbiç’e asker göndereceği belirtilirken 'un terör örgütü YPG'ye destek garantisi verdiği öğrenildi.
Skandal hamle: Macron’dan kriz çıkaracak adım

Macron’un resmi programında, eski PYD Eş Başkanı olan Abdullah’ın yer aldığı heyetin ziyaretine ilişkin herhangi bir gündem maddesi bulunmuyor. Kuzey Suriye’den isimlerden oluşan heyette ‘Kadın Savunma Birlikleri’ (YPJ) Sözcüsü Nesrin Abdullah’ın da yer aldığı kaydediliyor.

Aysa ve Nesrin Abdullah, Elysee’de ilk kez ağırlanmıyor. Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da 2015’te bu iki ismin de yer aldığı bir heyetle Elysee Sarayı’nda bir görüşme gerçekleştirmişti. Kürt kaynaklar, Kürt, Arap ve Suryani temsilcilerden oluşan ‘Kuzey Suriye Heyeti’nin’ Macron ile yaklaşık bir saatlik bir görüşme yaptığının altını çizdi.

“TEMELSİZ AÇIKLAMALAR”

Macron, beş gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapmış ve Afrin’deki durumdan endişe duyduğunu iletmişti. Görüşme sonrasında Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Macron, sivillerin insani yardıma tam erişiminin sağlanması ve önceliğin tamamen Fransa için ulusal güvenlik sorunu olan DEAŞ’a karşı mücadeleye verilmesi gerektiğinin altını çizdi” denilmişti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise Erdoğan’ın görüşmede, Afrin konusunda yapılan temelsiz açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini belirtmişlerdi.

MENBİÇ’E FRANSIZ ASKERİ

Görüşmede Fransız askeri yetkililerin de yer aldığı belirtiliyor. Fransız basınına yansıyan haberlere göre Fransa, Menbiç’e asker göndermeye hazırlanıyor. Fransız askerlerinin bölgedeki Amerikan birlikleriyle koordinasyon içinde hareket edeceği belirtiliyor. Fransız özel birliklerinin de bölgede destek amaçlı konuşlandırılması gündemde.

YPG’YE DESTEK GARANTİSİ

Toplantı sonrası açıklama yapan SDG’li teröristler, Fransa’nın Menbiç’e asker gönderme sözü verdiğini söyledi. Terörist yaptığı açıklamada “Macron bize DAEŞ’le savaşmak ve Türkleri ilerleyişten vazgeçirmek için asker gönderme sözü vermişti” iddiasında bulundu. 

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılan açıklamada da “YPG dahil Kürt yetkiliere Suriye’nin kuzeyinde istikrar sağlanması için destek sözü verdik” ifadeleri yer aldı.

Trumptan flaş açıklama: Çok yakında Suriyeden çekileceğiz

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ