Kamuoyu.org

Son 9 yılın en düşük haziran açığı

Son 9 yılın en düşük haziran açığı
  • EKONOMİ
  • 11 Ağustos 2018
  • Son 9 yılın en düşük haziran açığı için yorumlar kapalı
  • 83 KEZ OKUNDU

CARİ açık, 2017’nin aynı ayına kıyasla 818 milyon dolar azalarak haziran ayında 2 milyar 973 milyon dolarla son 9 yılın en düşük haziran ayı rakamı olarak kayıtlara geçti. 12 aylık cari açık da 9 ayın ardından düşüşe geçerek 57 milyar 386 milyon dolara geriledi.
Son 9 yılın en düşük haziran açığı

Ekonomist , piyasa ortalama beklentisinin 3.2 milyar dolar açık verileceği yönündeydi olduğunu belirterek, “Böylelikle, son 12 aylık 57,4 milyar dolar (GSYH’ya oranla yüzde 6,7) ile uzun bir aradan sonra ilk kez gerileme gösterdi” dedi. Temmuz ayı  gümrük dış ticaret öncü verilerinin geçen yıla göre çok daha düşük dış açığa işaret ederek son 12 aylık cari açığın 53,7 milyar dolara gerileyebileceğini düşündürdüğünü söyleyen Bürümcekçi, cari dengenin temel eğilimi açısından takip edilen enerji dışı cari dengenin 20,6 milyar dolar açığa, enerji ve altın dışı (çekirdek) cari dengenin ise 7,2 milyar dolar açığa gerilediğini dile getirdi.     

Haluk Bürümcekçi, cari açıkta haziran ayında gözlenen iyileşmede, dış ticaret açığının geçen yıldan düşük açık ve hizmetler dengesinin yüksek fazla vermesinin ana etken olduğunu, birincil gelir dengesinin düşük açık vermesinin de katkıda bulunduğunu söyledi.     

Dış ticaret açığının haziranda yıllık bazda yüzde 9,2 azaldığını anımsatan Bürümcekçi, buna ek olarak, hizmetler dengesi içinde turizm gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 32,4 artış gösterdiğini belirtti. Bürümcekçi, bavul ticaretinde yıllık bazda yüzde 8,8 düşüş yaşansa da taşımacılık gelirlerinde yüzde 39,7 artış kaydedildiğini bildirdi. Bürümcekçi, geleceğe yönelik beklentiler için şu değerlendirmeleri yaptı:

“Önceki yıl cari açığı artıran faktörlerin başında gelen enerji ve altın ticaretindeki gelişmelerin 2018 yılında devam edip etmeyeceği kritik olacaktır.”

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ