Kamuoyu.org

Son dakika… İstanbul'da tarihi tören! Dev projede bu sözler alkış aldı

Son dakika… İstanbul'da tarihi tören! Dev projede bu sözler alkış aldı

Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni"nde açıklamalarda bulundu. 2 devlet başkanı dev projenin bitişi için 2019 yılını gösterirken, iki devlet arasındaki dostluğa ve ekonomi açısından önemli projelere de değindi.
Son dakika... İstanbul'da tarihi tören! Dev projede bu sözler alkış aldı

İstanbul Kongre Merkezi’nde “ Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşmalarıyla gerçekleştirildi. 

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de Rusya Devlet Başkanı Putin’in törendeki konuşması büyük alkış aldı. Her iki lider de Türk Rus dostluğuna değindi. 

CESARET İÇİN SAYIN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bizim için Rusya Federasyonu uzun vadeli işbirliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisidir. Biz Rusya ile ilişkilerimizi diğer ülkelerin dayatmalarına göre belirlemedik.  2019’da karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olarak kutlayacağız. Etkinlikler halklarımızın birbirini iyi tanımalarına vesile olacaktır” açıklamasında bulunurken, Rusya Devlet Başkanı Putin güvenin altını çizdi ve “Sayın Erdoğan’a gösterdiği siyasi irade ve cesareti için teşekkür etmek istiyorum. Cesaret olmadan projeyi yürütmek mümkün olmaz. Sayın Erdoğan’ın bahsettiği güven temelinde var. 2 ülke arasında güven olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün değil” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından notlar; 

* TürkAkım doğalgaz hattının Karadeniz’in dibinden gelerek ülkemize ulaşmasının sevincini yaşıyoruz. TürkAkım Rus dostlarımızla beraber emek harcadığımız tarihi nitelikte bir projedir.  Enerji işbirliği alanında attığımız yeni bir adıma daha şahitlik etmek üzere bir aradayız. 2014’te ilk adımını attığımız 2016’da somut çerçeve kazandırdığımız bu tarihi projenin son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. TürkAkım Rus dostlarımızla hem ikili ilişkiler açısından tarihi bir projedir. 

* Bugün tamamlanan deniz kesimi Karadeniz’den paralel ilerleyen 2 ayrı hat olarak döşendi. 3 bölümden oluşan TürkAkım projesi 2019’da yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacak. Kıyıköy’deki alım terminalinin inşaatı devam ediyor. 

* 31.5 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak projede sadece kendimiz için komşularımız ve bölgemiz açısından da pek çok avantajı bulunuyor. Buradan gelecek gazın en az yarısını Avrupa’ya aktarmayı planlıyoruz.  Bursa, Kocaeli, İzmir, İstanbul gibi yeni tedarik bölgeleri oluşacaktır. Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem de Avrupa ülkelerinin doğalgaz taleplerini karşılayabilecek. Rus dostlarımızla birlikte teknik açıdan zorlu bir porjeyi sürdürülebilirlik standartlarıyla hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum.

BİZ RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZİ DİĞER ÜLKELERİN DAYATMALARINA GÖRE BELİRLEMEDİK

* Doğal gazın önemi artıyor. Burada önemli olan ekonomik olarak hayata geçirilebilir olmasıdır. Ülkelerin kendi şartları doğrultusunda doğalgazı nereden ve nasıl temin edeceklerine saygı duymalı. Türkiye Rusya’dan 1987’den bu yana 387 metreküplük doğal gaz alımı gerçekleştirmiştir. Bu tablo enerji alanındaki ilişkilerimizin her türlü sınamayı geçmiş olduğuna şahit.

* Bizim için Rusya Federasyonu uzun vadeli işbirliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisidir.  Biz Rusya ile ilişkilerimizi diğer ülkelerin dayatmalarına göre belirlemedik. Hem bölgemizde hem de küresel alanda barışın ve istikrarın temini için Rus dostlarımızla çaba harcadık. Özellikle ortak duruşumuzun Suriye’deki insani krizin hafifletilmesinde katkılarını gördük. Bir yandan Akkuyu Nükleer Santrali’ni hayata geçiriyoruz.

2019’DA KARŞILIKLI KÜLTÜR VE TURİZM YILI OLARAK KUTLAYACAĞIZ

* Rusya Federasyonu ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor. Hedefimiz 100 milyar dolarlık ticaret hacmidir. Turizmde ilk 9 ayda 5,1 milyon Rus turist ile yeni bir rekora da imza attık. 2019’da karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olarak kutlayacağız. Etkinlikler halklarımızın birbirini iyi tanımalarına vesile olacaktır. 

ARDINDAN RUS DEVLET BAŞKANI PUTİN DE AÇIKLAMALARDA BULUNDU;

Rusya Devlet Başkanı Putin’in konuşmasından öne çıkan başlıklar; 

* Sayın Erdoğan 100 milyar dolar ticaret hacminden bahsetti.  Biz bu sene Çin ile ulaşacağız. Türkiye ile neden olmasın? Buna da imza atacağız.

* TürkAkım projesiyle ilgili anlaşma İstanbul’da 10 Ekim 2016’da yapılmıştı. Bu tören Rusya-Türkiye arasındaki işbirliğinin seviyesini gösteriyor. Projeye adı veren Sayın Erdoğan’dır, TürkAkım ismini vermiştir. 2-3 sene sonra projenin en zor kısmı tamamlanmıştır.

* Hızlı süre zarfında projenin önemli kısmı tamamlandı. Pek çok çalışma yaptık birlikte. TürkAkım projesinin deniz kısmı bugün tamamlanıyor. Özellikle dikkatleri şu hususa çekmek istiyorum. Toprağa delik açmak ve gaz çıkarmak kolay değil. Doğal gazın sevkiyatı basit bir şey değildir. Yüksek teknoloji ile yapılan bir süreçtir. Doğal gaz en ekolojik çevre dostu bir enerji kaynağıdır.

ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİ KULLANIYORUZ

* Doğal gazı Doğu ve Güney Avrupa’ya taşıyacak ve bu Türkiye’yi önemli bir noktaya getirecektir. Kara kısmı da deniz kısmında olduğu gibi hızlıca ilerleyecektir. Proje 2019’a kadar tamamlanacaktır. En çevre dostu teknolojiyi kullanıyoruz. Özellikle Rusya ve Türkiye enerji alanında işbirliği uzun yıllardır gerçekleştiriyoruz. 

* 13 sene önce Erdoğan’la birlikteyken 2005’te törenle Mavi Akım Rusya güneyi Türkiye kuzeyini bağlayan boru hattını açmıştık. Uzun yıllarca en zor mevsim şartlarında bile çalışıyor. Türkiye ekonomisine güç katan sevkıyat yapıyoruz.

 

İKİ HALK ARASINDA DOSTLUĞUN SİMGESİ OLACAK

* Türkiye’nin genelinde yeni boru hattı ile ekonominin gelişmesi açısından önemli bir proje olacaktır. Sayın Erdoğan’a gösterdiği siyasi irade ve cesareti için teşekkür etmek istiyorum. Cesaret olmadan projeyi yürütmek mümkün olmaz. Sayın Erdoğan’ın bahsettiği güven temelinde var. 

* 2 ülke arasında güven olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün değil. Eski Enerji Bakanı’na bütün meslektaşlarımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de teşekkür etmek istiyorum. Türkiye tarafından gösterilen özveri ile program daha hızlı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin nükleer santrali Akkuyu Rusya ve Türkiye arasında bir simge olacaktır. İki halkımız arasında dostluğun da simgesi olacaktır. 

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.