Kamuoyu.org

Son dakika! Tayland’daki kurtarma operasyonundan peş peşe sevindirici haberler!

Son dakika! Tayland’daki kurtarma operasyonundan peş peşe sevindirici haberler!
  • DÜNYA
  • 08 Temmuz 2018
  • Son dakika! Tayland’daki kurtarma operasyonundan peş peşe sevindirici haberler! için yorumlar kapalı
  • 160 KEZ OKUNDU


! ’da mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerini kurtarmak için çıkarma operasyonu başladı. Mahsur kalan çocuklardan 4’ü operasyonun başlamasından yaklaşık 9 saat sonra sağ olarak mağaradan çıkarıldı. Taylandlı yetkililer operasyonun beklenenden iyi gittiğini açıkladı ve kurtarma görevlilerinin ikinci bölüme hazırlanmak için 10 saate ihtiyaç duyduklarını söyledi. Çocuklar 24 Haziran’da girdikleri mağaradan yükselen sel suları nedeniyle çıkmayı başaramamış ve 9 gün sonra sağ olarak bulunmuştu. Dalış eğitimi olmayan ve bir kısmı yüzme bilmeyen çocukların, profesyonel dalgıçların bile birkaç saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı geçit ve galerilerden çıkarılmasının büyük risk taşıdığı ifade ediliyordu.


Tayland’ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde, takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinde kaybolduktan 9 gün sonra sağ olarak bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerini mağaradan çıkarma operasyonu başladı.

İlk olarak kurtarma operasyonunun başlamasından 9 saat sonra iki çocuk sağ olarak mağaradan çıkarıldı. Daha sonra bölgeden peş peşe iyi gelmeye başladı. Tayland’daki mağaradan kurtarılan çocukların sayısı 4’e yükseldi. Çocukların helikopterlerle hastaneye kaldırıldı ancak sağlık durumlarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Operasyonun beklenenden iyi gittiğini açıklayan Taylandlı yetkililer, kurtarma çalışmalarının ikinci bölümüne hazırlanmak için 10 saate ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Kurtarma çalışmalarına 50’si yabancı 90 dalgıcın katıldığı bildirildi.

ÇOCUKLAR DÖRT GRUBA AYRILDI

Bangkok Post’un haberine göre, kurtarma operasyonu için çocuklar 4 ayrı gruba ayrıldı. İlk grupta 4 çocuğun yer alacağı, diğer grupların ise 3’er kişilik olacağı belirtildi. Çocukların antrenörü de son grupta yer alacak.

Mağara içindeki dar geçitlerde her çocuğa iki dalgıcın eşlik etmesi bekleniyor. Dalgıçlardan birisi çocuğu arkasından yüzerken, diğer dalgıç çocuğun önünden yüzerek çelik bir halatla çocuğa kılavuzluk ediyor. Dalış maskesi takılan çocuklar oksijen tüpü taşımıyor ve dalgıçın sırtındaki tüp yardımıyla nefes alıyor. 

Tümgeneral Çalongçai Çaiyakam, operasyonun, kısmen suyla dolan mağaradaki koşullara bağlı olarak 2 ila 4 gün süreceğini açıkladı.

Grubun mahsur kaldığı nokta ile mağara girişi arasında birbirine bağlı yaklaşık üçer kilometrelik iki ayrı tünel sistemi bulunuyor. Bu tünellerde suyla kaplı çok sayıda dar geçit ve galeriler yer alıyor. Çocukların buralardan dalarak çıkarılması tek seçenek olarak ortaya çıkıyordu.

Dalış eğitimi olmayan ve bir kısmı yüzme bilmeyen çocukların, profesyonel dalgıçların bile birkaç saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı bu geçit ve galerilerden çıkarılmasının büyük risk taşıdığı ifade ediliyordu.

11 ila 16 yaşlarındaki 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran’da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı. Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle dışarı çıkarılamamıştı.

Geçtiğimiz günlerde çocukların yanına giden profesyonel bir dalgıç su altında oksijensiz kalarak hayatını kaybetmişti. 

 

 

 

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ