Kamuoyu.org

Sosyal Medyada Karalama Kampanyası! İşte O Yalanlar.

Sosyal Medyada Karalama Kampanyası! İşte O Yalanlar.
  • GÜNDEM
  • 22 Ocak 2018
  • Sosyal Medyada Karalama Kampanyası! İşte O Yalanlar. için yorumlar kapalı
  • 235 KEZ OKUNDU

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin’deki terör örgütü  hedeflerine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin sosyal medyadan  başlatılan karalama kampanyası devam ediyor.

 PKK’nın, Zeytin Dalı Harekatı’nı sosyal medyada manipüle etmek için talimat  verdiği ortaya çıktı – Manipülasyon kampanyası kapsamında çeşitli iddialarla  servis edilen 4 fotoğrafın daha “gerçeği” bulundu – Sosyal medyaya servis edilen  “ tanklarının yakıldığı” iddiasıyla paylaşılan görüntülerden birinin Yemen’de  çekildiği, diğerinin ise 10 Aralık 2017 tarihli bir habere ait olduğu  belirlendi – “Afrin’de esir alınan Türk askerleri” iddiasıyla paylaşılan  fotoğrafın da 23 Şubat 2015 tarihli olduğu ortaya çıkarken “YPG’nin   askerlerini yaraladığı” iddiasıyla paylaşılan asker fotoğrafının da Manisa’da  çekildiği tespit edildi

TSK’nin ’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, terör örgütleri  PYD/PKK ve DEAŞ’a yönelik operasyonu sırasında çekildiği iddia edilen 4  fotoğrafın arkasındaki gerçek ortaya kondu.

Twitter‘da “TSK’ye ait tankların yakıldığı” iddiasıyla paylaşılan 2  tank fotoğrafında, yanmakta olan tanka ait görselin, gerçekte 31 Aralık 2016’da  Yemen’de çekildiği tespit edildi.

Aynı iddiayla kül olmuş bir tankın yer aldığı görselin gerçekte 10  Aralık 2017 tarihli “ ve ’le olası bir savaşta gücünü kaybedebilir”  başlıklı bir haberde kullanıldığı belirlendi.

Facebook‘ta “YPG’nin TSK askerlerini yaraladığı” iddiasıyla paylaşılan  sedyedeki asker görüntüsünün 22 Aralık 2017’de Manisa’da gıdadan zehirlenen bir  askere ait olduğu ortaya çıktı.

’da “Afrin’de esir alınan Türk askerleri” iddiasıyla paylaşılan  fotoğrafın da 23 Şubat 2015’te “Suriyeli muhalifler  timini ele geçirdi”  başlıklı haberin görselinden alındığı tespit edildi.

Dün de sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı’nı karalama amaçlı  paylaşılan 3 fotoğrafın operasyonla ilgisi olmadığı ve gerçeği yansıtmadığı  ortaya çıkarılmıştı.

Farklı olaylara ait görselleri sosyal medyaya servis eden  kullanıcıların bir kısmı hesaplarını kapatmış bir kısmı ise paylaşımlarını  kaldırmıştı.

Öte yandan istihbarat yetkililerinin kara propagandaya ilişkin telsiz  konuşmalarını tespit ettiği öğrenildi.

Terör örgütü PKK,  yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu  toplantısında Türkiye’nin Afrin’e müdahalesinin gündeme getirileceğini umut  ederek “siviller hedef alınıyor” iddiasıyla görüntü servis edilmesi talimatı  veriyor.

Sosyal medyada karalama kampanyası! İşte o yalanlar Sosyal medyada karalama kampanyası! İşte o yalanlar Sosyal medyada karalama kampanyası! İşte o yalanlar Sosyal medyada karalama kampanyası! İşte o yalanlar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ