Kamuoyu.org

Sudan, Sevakin Adası için Türkiye’den sonra Katar ile de anlaştı

Sudan, Sevakin Adası için Türkiye’den sonra Katar ile de anlaştı
  • DÜNYA
  • 27 Mart 2018
  • Sudan, Sevakin Adası için Türkiye’den sonra Katar ile de anlaştı için yorumlar kapalı
  • 149 KEZ OKUNDU

ve ’ın, ’ın Kızıl Deniz’deki Sevakin (Suakin) adası limanını ortaklaşa geliştirmek için 4 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayacakları açıklandı.
Sudan, Sevakin Adası için Türkiye’den sonra Katar ile de anlaştı

Sudan medyasına göre açıklamayı, Sudan Ulaştırma Bakanı Makawi Muhammed Awad, Pazar günü ülkesini ziyaret eden Katar yetkilileriyle görüşmesi sırasında yaptı. Katar heyetindeki ulaştırma yetkilileri ise dün Reuters’e yaptıkları açıklamada, anlaşmanın hazırlanmakta olduğunu ancak maliyet ve diğer ayrıntıların henüz kesinleşmediğini söylediler.

Sudan’ın geçen yıl ile imzaladığı ikili anlaşma uyarınca , Sevakin’in kısmen inşasını ve sivil ve askeri gemilerin kullanımı için limandaki rıhtımlarını yapmayı taahhüt etmişti. Katar ile yapılan anlaşmanın, ile yürürlükte olan anlaşmayı etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil. Ancak Katar ile anlaşma, Sudan’ın kuzey komşusu ’ı memnun etmeyebilir.

Katar’ı, Mısır’da yasaklı Müslüman Kardeşler hareketini desteklemekle suçlayan Kahire, geçen yıl Suudi Arabistan’ın girişimiyle Katar’a başlatılan bölgesel boykota da katılıyor. Sudan, Türkiye ve Katar ile giderek gelişen ilişkiler kurarken, bir yandan da gergin ilişkilerle geçen bir yılın ardından Mısır ile de daha iyi bir işbirliği istediğini söylüyor. Sudan, Mısır’daki büyükelçisini Ocak ayında çekmiş ancak daha sonra geri göndermişti.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ