Kamuoyu.org

‘Suriye’de Muhaliflere Çatışma için Takviye Gönderildi

‘Suriye’de Muhaliflere Çatışma için Takviye Gönderildi
  • DÜNYA
  • 21 Temmuz 2017
  • ‘Suriye’de Muhaliflere Çatışma için Takviye Gönderildi için yorumlar kapalı
  • 147 KEZ OKUNDU

Reuters ajansı, ’nin İdlib vilayetinde rejim muhalifi grup Ahrar el-Şam ile eski Nusra Cephesi savaşçıları arasındaki çatışmalar hız kazanmasının ardından, ’nin desteklediği Suriyeli muhaliflerden 150 kadarının Ahrar el-Şam’ı desteklemek üzere dün İdlib’e geçtiğini öne sürdü.

Suriye‘de devam eden iç ta, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı muhaliflerin tümüne hâkim oldukları tek vilayet olan İdlib’de üstünlük için Ahrar ile Hayat Tahrir el-Şam rekabet içinde. Hayat Tahrir el-Şam’ı ağırlıklı olarak daha önceleri el Kaide ile bağlantılı olan eski Nusra Cephesi militanları yönlendiriyor. İki grup arasındaki gerilim görüş ayrılıkları nedeniyle yakın dönemde artarken, bu hafta aralarında çatışma başladı.

Suriyeli muhaliflerden bir kaynak, Türkiye‘nin Suriye’deki sınır ötesi askeri u Fırat Kalkanı’na katılan muhaliflerden 150 kişiye yakın bir grubun Bab el Hava sınır kapısını kullanarak Türkiye‘den Suriye’ye geçtiğini belirtti. İdlib vilayetini Suriye dışına bağlayan başlıca sınır kapısı olan Bab el Hava, Hatay‘daki Cilvegözü sınır kapısının karşısında ve Ahrar el-Şam’ın kontrolünde bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ