Kamuoyu.org

Suudi Arabistan’da Yolsuzluk Operasyonunda 2. Dalga.

Suudi Arabistan’da Yolsuzluk Operasyonunda 2. Dalga.
  • DÜNYA
  • 08 Kasım 2017
  • Suudi Arabistan’da Yolsuzluk Operasyonunda 2. Dalga. için yorumlar kapalı
  • 169 KEZ OKUNDU

’da ikinci dalga!

Arabistan’da soruşturmalarında ikinci dalga gözaltıların başladığı belirtildi.

’a göre, Suudi arabistan’daki ‘yolsuzluk soruşturmaları’nda ikinci dalga gözaltılar başladı. Kaynaklar, gözaltına alınanlar arasında 2011’de ölen bin Abdulaziz’in yakınlarının da bulunduğunu söyledi.

Onlarca prens, devlet çalışanı ve iş adamı, Cumartesi günü başlayan ilk dalgada gözaltına alınmıştı. Gözaltındaki kişilerin, Riyad’daki 5 yıldızlı otellerde tutulduğu tahmin ediliyor.

Pazartesi günü açıklama yapan Suudi Arabistan Başsavcılığı, ilk dalganın şüphelilerin kaçma ihtimali nedeniyle gizli tutulduğunu ifade etmişti. Başsavcı Şeyh Saud El Muceb, gözaltına alınanların sorgularından “çok sayıda kanıt” elde ettiklerini de söylemişti.

Pek çok Suudi Arabistan vatandaşı, gözaltıları devlet kaynaklarının sömürülmesine son vereceği gerekçesiyle memnuniyetle karşıladı. ABD Başkanı Donald Trump da gözaltına alınanların ‘ülkeyi yıllardır sağanlar’ olduğunu iddia etti.

Ancak Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu’na başkanlık yapan Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın iktidarı tamamen ele geçirmek için bunu yaptığını söyleyenler de var. Haziran ayında ‘Veliaht Prens’likten azledilen Muhammed bin Nayif’in malvarlığının dondurulduğu iddiası da bu ihtimali kuvvetlendiiyor. Şimdiye kadar ülkedeki en az bin 700 kişinin hesabı donduruldu.

4 yıldır Kraliyet Muhafızları Bakanı olan Prens Mutab bin Abdullah ve Nisan’dan bu yana ekonomi bakanlığı yapan Adil Fakih, birinci dalgada gözaltına alınanlar arasındaydı. Prens Mutab bin Abdullah, tahta aday isimler arasında görülüyordu.

Diğer yandan, Pazartesi günü Prens Mansur bin Mukrin, içinde bulunduğu helikopterin Yemen sınırında düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ