Kamuoyu.org

Tansiyonda 30’lu yaşlara dikkat!

Tansiyonda 30’lu yaşlara dikkat!
  • SAĞLIK
  • 12 Nisan 2018
  • Tansiyonda 30’lu yaşlara dikkat! için yorumlar kapalı
  • 189 KEZ OKUNDU


Yüksek tansiyonun beslenme koşulları, aşırı tuz tüketimi, stres, sigara kullanımı ve hava kirliliği gibi etkenlere bağlı olarak geliştiğine dikkat çeken , tansiyonun başlangıç yaşının 30’lu yaşlar olduğunu söyledi


Kağıthane Belediyesi ve Kent Konseyi işbirliğiyle düzenlenen sağlık seminerlerine katılan vatandaşlar tansiyon konusunda bilgilendirildi. Seminerde konuşan Yrd. Doç. Dr. Emrah İpek, tansiyon hakkında katılımcıların sorularını da yanıtladı.

“TANSİYON ÇOK SİNSİ BİR HASTALIK”

DHA’nın haberine göre; dünyadaki her 3 yetişkin kişiden birinin tansiyon hastası olduğuna dikkati çeken İpek, “Maalesef bunların yarısı tansiyon hastalığının farkında değil. Tansiyon çok sinsi bir hastalık ve oldukça dikkat etmek gerekiyor” dedi.

“TANSİYON İLERLEYEN YAŞLARDA BAŞLAR TANISI YANLIŞ”

Tansiyon hastalığının oluşmasında genetik yapı, beslenme koşulları, aşırı tuz tüketimi, stres, sigara kullanımı ve hava kirliliği gibi nedenlerin etkili olduğuna değinen İpek, şunları kaydetti:

“Normalde bir insanın günlük tüketmesi gereken tuz miktarı 6 gram ancak Türkiye’de bu seviye 20 grama çıkmış durumda. Normale göre 3 kat daha fazla tuz tüketiyoruz. Sadece yemeğe tuz eklemekle tuzlu yemek yemiş olmuyoruz. Yağda da, salçada da veya turşuda da tuz var. Bunların hepsine çok dikkat etmeliyiz. ‘Tansiyon ilerleyen yaşlarda başlar’ tanısı yanlış. Tansiyonun başlangıç yaşı 30’lu yaşlardır. ‘Ben de tansiyon olmaz’ demeyin. Önerilen durum ise çocukluk çağından itibaren tansiyonlarımızı ölçtürtmek.”

ÜCRETSİZ KARDİYOLOJİ TESTİ

İpek, tansiyonu önlemek için, kilo vermenin, tuzu kısıtlamanın, fiziki aktiviteleri artırmanın, stresten uzak kalmanın faydalı olabileceğini kaydetti. Seminerin ardından katılımlara ücretsiz kardiyoloji testi uygulandı.

 

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ