Kamuoyu.org

Tanzaya’da Albinoların Avlanması – BELGESEL

Tayfun Gökhan SOYTAN

Tayfun Gökhan SOYTAN

“Yerel inançlarla zenginliği ve başarıyı isteyen insanlar…..Avcı ve avın konuştuğu Tanzanya’da albinoların avlanması üzerine bir belgesel”

Uzun zamandır konuşmak isteğim arkadaşım Kadir Saraç bu gün misafirim oldu. Konumuz Tanzanya’da albinoların katliamı üzerine çekmiş olduğu belgesel.

Kısaca belgeselden bahsedersek,

Tanzaya’da çoğu insan, büyü ve batıl inanışlara sahiptir. Yoksulluktan kaçmak için her şeyi yapmaya hazır olduklarını, kabul eden yerel balıkçılar ve elmas madencileri, Tanzanya’nın Shinyanga bölgesinde Albino büyüsünü hala yapmaya devam ediyorlar. Bu büyüler nedeniyle günümüzde seksenden fazla ölüm haberleri Afrika’nın çoğu medyasında gösterilmiştir.

Albino büyüsünden bahsedermisin,

Albino büyüsünden bahsettiğimiz bölge Tanzanya ama o bölgede  devlet yok. Burada yerel insanlar oranın büyücülerine tamamen kendilerini bırakıp, onların dediklerine tam anlamıyla güveniyorlar. Büyücülerin, Albinoların kolu, bacağı veya vücudunu büyü yapmak için istediğinde, yerel halk hiç bir çekince duymadan yerine getiriyor. Yerel halk için bu büyücüler, din adamı, oranın profesörü gibi.

-Büyücülerle konuştunuz mu? hiç,

Wıthcdoctor Kaluenzı ile görüştük. Kaluenzı büyücülüğün kendisine babasından geçtiğine inanıyor. Lamadi bölgesinin yerel büyücüsü. Diğer meslektaşları gibi Tanzanya devleti tarafından verilen büyücü lisansına sahiptir. Evinin etrafında çeşitli Afrika’ya ait hayvanlar ve bunları temsil eden semboller bulunmaktadır. Hiçliğin ortasında bu tür mistik evi bulunan kaluenzi başarısız yerel insanlar tarafından sorunlarına çözüm bulması için ziyaret edilir.

Kaluenzi büyücülük için ruhların kendisini seçtiğini söylüyor.

-Peki Kauenzi gibi büyücüler çözüm için Albino öldürülmesi veya onlardan bir parça getirilmesini mi? istiyor.

Kaluenzi’nin müşterileri var. Bu müşteriler, balıkçılar, elmas madencileri ve politikacılarıdır. Büyücülerin albinoların öldürülmesini istediklerini söyleyemeyiz. Müşteriler tarafından albinoların parçaları büyücülere getirilir, şans ve zenginlik getirmesi içinde, yani kara büyü dediğimiz büyü yapılır. Kaluenzi bize albino vücut parçaları getirilir, yalnız öldürdüklerini söylemez müşteriler.

-Albinoların yaşam alanlarından bahsedermisin,

Yaşam alanları aslında hapishaneden farksız bir görüntüye sahip. Kampın etrafı duvar ve üzeri tel örgüyle çevrili ve okul gibi yerlere de 50 metre mesafede.

-Peki buralar’da tüm albinolar mı? kalıyor,

Öncelikle buralarda engelli afrikalı insanlar kalıyor. Albino olaylarının yükselmesi sebebiyle, Albinolar devlet tarafından kamplara güvenlikli yaşam sağlanması adına yerleştiriliyor. Kamp da yaşayan ufak bir albino ise, kamp da yaşamanın eğitimine hiç bir katkı sağlamadığından ve izole edilmiş bu yaşamın, hapishaneye benzemesinden mutsuzluğunu dile getiriyor.

-Aldığınız ödüllerden bahsedersek.

Öncelikle ilk katıldığımız ve kazandığımız film festivali,

LUXOR AFRİCAN FİLM FESTİVALİ UZUN METRAJ BELGESEL KALSMANIN’DA ÖZEL JÜRİ ÖDÜLÜ  – MISIR

CANNES PANAFRİCAİN ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ BELGESEL JÜRİ ÖDÜLÜ – FRANSA

ZANZİBAR ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ UZUN METRAJ BELGESEL KLASMANI ÖZEL JÜRİ ÖDÜLÜ – TANZANYA

-Son olarak söylemek isteğin, 

Sinema Televizyon mezunu olarak, başlangıçta bu projeyi gerçekleştirmek için hiç bir sponsor bulamamıştık. Ancak festivallerden aldığımız sonuçlara dayanarak sadece Türk Hava Yollarından ZANZİBAR film festivali için ulaşım sponsorluğunu sağladık. Gönül ister’ki Türkiye de  yer alan köklü firmalarında bu denli uluslar arası projelere destek olabilsin.

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederim, Kadir SARAÇ.

Daha fazlası için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.whitepotiondoc.com/

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ