Kamuoyu.org

Tarihi anlar! Dünya bu aracı konuşuyor! Kuzey Kore lideri nereye gitti?

Tarihi anlar! Dünya bu aracı konuşuyor! Kuzey Kore lideri nereye gitti?
  • DÜNYA
  • 27 Mart 2018
  • Tarihi anlar! Dünya bu aracı konuşuyor! Kuzey Kore lideri nereye gitti? için yorumlar kapalı
  • 96 KEZ OKUNDU

'ye ait yüksek koruma sağlanan bir trenin Çin'in başkenti Pekin'e gittiği haberlerinin ardından trende lideri Kim Jong-un'un olabileceği iddia ediliyor. Japon televizyonunun ekrana getirdiği görüntülerdeki trenin Kim'in babası ve ailesi tarafından kullanılan özel trene benzediği ifade edilirken, Çin'in başkenti Pekin'de çekilen aracın içinde 'ye ait diplomatik bir delegasyonun olabileceği ifade ediliyor.
Tarihi anlar! Dünya bu aracı konuşuyor! Kuzey Kore lideri nereye gitti?

Yonhap ajansının haberine göre, alışılmadık biçimde korunan özel trenin Pekin’e gittiği ve trende Kuzey Koreli üst düzey bir heyetin bulunduğu haberleri üzerine Güney Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, “Hükümetimiz, haberlerin doğru olup olmadığı dahil, durumu etraflıca anlamaya çalışıyor.” dedi.

Yetkili, Kuzey Kore lideri Kim’in Çin’i ziyaret edip etmediğinin henüz doğrulanmadığını belirtti.


Diğer bir bakanlık yetkilisi ise trenin Pekin’e varmasıyla ilgili detayların bilinmediğini belirterek “Çin tarafı, konuyla ilgili hiçbir detay vermedi.” dedi.  Bir hükümet kaynağı, trende Kim Jong-un’un olduğuna ilişkin dolaylı kanıt bile bulunmadığını ifade ederken diğer yetkililer, “Kim, Çin’de olsun ya da olmasın bu durumun Kuzey Kore’nin uzlaşmacı tutumunun artmasının bir işareti şeklinde yorumlanabileceğini” kaydetti.

Yetkililerden biri “Kuzey Kore, dış ilişkiler perspektifinden, Güney Kore ve ABD’ye ek olarak Çin ve Rusya ile de iletişime geçebilir.” ifadesini kullandı.
Kuzey Kore basını, konuya ilişkin henüz bilgi paylaşmadı.  Japon NTV televizyonu ve yayın kuruluşu NHK, dün, alışılmadık biçimde korunan özel bir trenin, Pekin’e gittiğini, trende üst düzey bir heyet bulunduğunu ve kentte güvenliğin arttırıldığını duyurmuştu.

Bazı yerel basın organlarında da trende Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un olabileceği iddiasına yer verilmişti.  Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise konudan haberdar olmadığını açıklamıştı.  Kuzey Kore lideri Kim’in nisan ayı sonunda Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, mayıs ayına kadar da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmesi planlanıyor.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ