Kamuoyu.org

Tarihten Bir Melih Gökçek Geçti, Gökçek Story

Tarihten Bir Melih Gökçek Geçti, Gökçek Story
  • GÜNDEM
  • 25 Ekim 2017
  • Tarihten Bir Melih Gökçek Geçti, Gökçek Story için yorumlar kapalı
  • 328 KEZ OKUNDU

6 Cumhurbaşkanı 21 Hükümet Eskitti: Gaflarla ve Güzel sözlerle Geçen 33 Yıl Melih Gökçek Story

Melih Gökçek

Melih Gökçek uzun siyasi kariyerine, ANAP adayı olarak 1984’de girdiği seçimde Keçiören seçilerek başladı daha sonra ise yolu kapatılan RP ile kesişti. 1991 yılında Meclis’e milletvekili olarak girdi. 1994 yılına gelindiğinde ise aynı partiden aday olarak Belediye Başkanı seçildi.

İ.Melih GÖKÇEK
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanı
Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanı

2003 yılında ise AKP’ye transfer olarak görevini günümüze gelene kadar yürütmeye devam etti.

Son girdiği seçimde Mansur Yavaş karşısında sadece 31 bin oy farkla yeniden başkan olabildi.

Melih Gökçek uzun siyasi kariyerine, ANAP adayı olarak 1984’de girdiği seçimde Ankara Keçiören Belediye Başkanı seçilerek başladı daha sonra ise yolu kapatılan RP ile kesişti. 1991 yılında Meclis’e milletvekili olarak girdi. 1994 yılına gelindiğinde ise aynı partiden aday olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Kılıçdaroğlu’nun belediye ile ilgili usulsüzlük iddiaları konusunda bu programda sergilediği performans, genel başkanlığa uzanan siyasi kariyerinin önemli bir basamağı oldu.

1994 yılında heykele karşı tuhaf tepkisi: ‘Böyle sanatın içine tükürürüm’

Melih Gökçek’in ilk kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 1994 yılındaki tartışmalı icraatından biri tanınmış heykeltraş Mehmet Aksoy’un “Periler Ülkesinde” adlı heykelini bulunduğu parktan kaldırmak oldu. Kendisine yönelik gelen eleştiri ve kamuoyundaki tepkilere “Ahlaksızlığın adını sanat koymuşlar. Ben böyle sanatın içine tükürürüm” yanıtı hala hafızalarda. Sonraki yıllarda icraatlarına yönelik eleştiriler karşısında benzer tarzı nedeniyle her zaman gündemde olmayı başardı.

2004 yılında gündüz gözüyle havai fişekler.

2004 yılı Aralık ayında, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri bu sırada “en iyi noktada” olan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’den “AB’den müzakere tarihi” alarak döndü. Erdoğan “Hamdolsun tarihi aldık, bu başarı halkımızın” diye müjdeyi verirken, Gökçek de, partisinin genel başkanını öğle vakti Kızılay Meydanı’nda patlattığı havai fişeklerle karşıladı. Muhalefet, sonraki yıllarda AB ile ilişkiler gerildikçe sık sık Gökçek’in bu karşılama biçimiyle hükümete yüklendi.

Gezi direnişi ve beraberinde gelen soru: ‘Fıskiyeyi kim kırdı?’

Melih Gökçek’in Twitter tutkusu zaman zaman sosyal medyada kendisinin espri konusu olmasına da yol açtı. 2013 yılında attığı “Belediyenin önündeki fıskiyeyi kim kırdı?” mesajı muhalifleri için bulunmaz bir eğlence konusu oldu. Fıskiye sözcüğü “fışkiye” olarak değiştirilip, sayısız caps, şiir, şarkı yapılarak sosyal medyada dolaştı. Gökçek, günlerce Twitter’da konuşulan “Fışkiyeyi kim kırdı?” esprileri ile ilgili soruya, sık sık atıştığı gazeteci Ahmet Hakan’ı işaret edip, “Kamera görüntülerine baktım, sakallı birisi kırmış, Ahmet Hakan’a benziyor” esprisiyle yanıt verdi. Hakan ise o tarihlerde Ankara’da olmadığını açıkladı.

Milletvekili Nazlı Aka’nın suyunu kaçak olduğu gerekçesiyle kestirdi.

Ankara’nın su sorunu tartışmasında, o dönem CHP’de olan Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka ile ile karşı karşıya geldi Melih Gökçek. “Ankara’nın suyu kirlidir” diyen Nazlıaka’ya “Aylin sen Ankara’nın suyundan değil, evindeki su borularının kirli olmasından ishal oldun” yanıtı verdi. Bir kadına yönelik üslubuyla ilgili eleştirilere, “Ama o da bana Ankara ergeni dedi” sözleriyle yanıt verdi. Önce söz düellosuyla başlayan tartışma, Gökçek’in Nazlıaka’nın oturduğu siteye “kaçak su kullandığı” gerekçesiyle astronomik ceza ve sonrasında da suyunu kesmesiyle sonuçlandı.

Gençliğinden beri futbol tutkusu olan Melih Gökçek, Başkent’in en köklü takımlarından Ankaragücü’ne de el attı.

Yönetimine aynı zamanda Ankaraspor yönetiminde olan diğer oğlu Ahmet Gökçek’i getirdi. Ancak kulüp, bu süreçte büyük ekonomik zorlukların yanısıra hukuki tartışmaların da odağına oturdu. Futbol Federasyonu, “yöneticileri aynı olan takımların aynı ligde olamayacakları” hükmü gereğince Ankaraspor’u tüm liglerden ihraç etti. Ankaragücü ise mali güçlükler nedeniyle küme düştü. Ankaraspor “Osmanlıspor Futbol Kulübü” adıyla liglere geri döndü. Kulüp başkanlığına ise Ahmet Gökçek getirildi.

Kişisel zevk resti

Uzun yıllar Türkiye’nin “en borçlu belediyesi” olan, iki metro projesinin finansmanını belediye bütçesiyle karşılayamayınca, projeyi merkezi hükümete tamamlatan Gökçek, Atatürk’ün mirası olan Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine 2 milyar lira harcayarak yaptığı temapark niteliğindeki “Ankapark”a yönelik eleştirilere “Orası benim siyasi tercihim, kişisel zevkim” yanıtıyla rest çekti.

Arınç’ın Gökçek hakkında ‘Ankara’yı paralel yapıya parsel parsel sattı’ tepkisi.

Melih Gökçek’in siyasi yaşamındaki en önemli kırılma noktalarından birisi ise Mart 2015’te yaşandı. Hükümet ile Gülen Cemaati arasındaki ittifakı sona erdiren 17/25 Aralık sürecinin parti içinde de yansımaları oldu. Gökçek, o dönem Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü olan Bülent Arınç’ı cemaatle işbirliği yapmakla suçlayınca ipler koptu. Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasında soruları yanıtlarken, “Gökçek bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. Yurt yerleri sağlamıştır” diyerek meydan okudu. Görevden alınmasını isteyen Gökçek’e verdiği “Terbiyesizce bir açıklamadır. Benim görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değildir” yanıtıyla ipler tamamen koptu. Gökçek daha sonra yaptığı açıklamada ise ” Ben sadece paralel yapının değil, hayır kurumu olarak bildiğim tüm kuruluşlara kanunun bana verdiği yasal çerçeveler içinde yardım etmişimdir… Paralel yapının bir hayır kurumu değil ihanet şebekesi olduğunu anladığımda da onlara karşı bakışım değişmiştir. .. Bu tavrımı parsel parsel birilerine peşkeş çekmek olarak algı yönetimi yapanlar şerefsizdir” açıklamasını yaptı. Bir sonraki seçimde Arınç milletvekili adayı gösterilmedi ve aktif siyasetin dışında kaldı, ama partiden kopmadı.

Darbe girişiminde ‘Gülen’in cinleri’ etkin rol aldı açıklaması

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrasında da cemaate yaptığı yardımlardan duyduğu pişmanlığı sık sık dile getiren Gökçek, katıldığı bir televizyon programında, Gülen’in darbe girişimi dahil birçok işi “cinlerle” yaptığını savunup, “Üç harfliler yapıyor bu işi. Bana da altın gibi değerli metal ve cevşen vermişti” iddiasında bulundu, hatta “cinlerin yaptığı işlere” bizzat tanık olduğunu savundu.

Başkentteki birçok imar değişikliği, alt-üst geçit projelerini yargı kararlarına rağmen yaşama geçiren Gökçek, Türkiye’nin köklü üniversitelerinden ODTÜ Ormanı içinden geçirdiği yollar nedeniyle tartışma konusu oldu.

İlk olarak 2013 yılında geceyarısı iş makinalarını ODTÜ kampüsüne sokup yol açan Gökçek, son olarak da bu yıl bu kez rektörlükle anlaşarak, bir gecede yüzlerce ağacın yok edildiği eleştirilerine karşın, ikinci yol projesini başlattı. Gökçek sonrasında da yol yapımına tünel yöntemiyle yol yapılması halinde büyük bölümü 2. derece SİT alanı olan 24 hektarlık ormanlık alan yok olacak.

Melih Gökçek Kimdir…

Melih GÖKÇEK, 20 Ekim 1948 tarihinde Ankara Keçiören’de doğdu. Babası avukat, annesi ev hanımıydı. Üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Gökçek beş yaşına kadar Başkent Ankara’da ikamet etti. Babasının işi dolayısıyla Gaziantep’e taşınan Gökçek, ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep‘te tamamladı. Melih GÖKÇEK, 20 Ekim 1948 tarihinde Ankara Keçiören’de doğdu. Babası avukat, annesi ev hanımıydı. Üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Gökçek beş yaşına kadar Başkent Ankara’da ikamet etti. Babasının işi dolayısıyla Gaziantep’e taşınan Gökçek, ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep‘te tamamladı.
1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanınca tekrar Ankara’ya yerleşti. Mülkiye’den sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Meslek Yüksek Okulu’ nu bitirdi.  Parlamento muhabirliği, gazete temsilciliği, Çalışma Bakanlığında Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Askerliğini Kıbrıs Güzelyurt ‘ta yedek subay olarak tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldı. Fotoğrafçılık ve market işletmeciliği yaptı.
Babasının Adalet Partisi Gaziantep İl Başkanı olması nedeniyle çocukluk yıllarından itibaren siyasetle iç içe büyüdü. 1984 yılında Keçiören Belediye Başkanı seçildi. Bir süre Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü de yapan Gökçek, 1991 yılında Ankara Milletvekili oldu. 1994 yılında ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve seçildi.Halkın güvenini kazanarak 4 dönem üst üste Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gökçek, hizmet anlayışı ile Ankara’yı örnek bir başkent haline getirdi. Hayata geçirdiği yeni projeleri ile Ankaralıların takdirini kazanmanın yanı sıra almış olduğu ulusal ve uluslararası ödüllerle de bu başarısını taçlandırdı.
SİYASİ HAYATI
25 Mart 1984 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Ankara Keçiören Belediye Başkanlığını % 56,6 oy alarak kazandı. Görevini tamamladıktan sonra Gökçek bürokrasiye geri döndü. 1989-1991 yılları arasında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü yaptı. 20 Ekim 1991 Genel Seçimlerinde Refah Partisi Ankara Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 2 yıl, 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve seçimi kazandı. 1999, 2004 ve 2009 Yerel Seçimlerinde de aynı göreve yeniden seçilere  4 dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparak bir rekora imza attı. Halen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine devam etmektedir.
1984 – 1989 ANKARA KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANLIĞI1989 – 1991 SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ1991 – 1994 REFAH PARTİSİ ANKARA MİLLETVEKİLİ1994 – 1999 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI1999 – 2004 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI2004 – 2009 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI2009 – … ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Genel Kurulu’nda (Mayıs 2011)  oy birliği ile Birliğin Başkanlığına seçildi.
Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Genel Kurulu ve Küresel Tasarım Kentleri Zirvesinde (Eylül 2011)  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Genel Kurul’a katılan 18 ülkeden 32 kent tarafından oybirliği ile Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanlığına seçildi.
AİLESİ
20 Ekim 1975 yılında Nevin Hanım ile evlendi. Nevin Hanım Düzce’nin Akçakoca ilçesinde doğdu. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Öğretmenlik görevini otuz sene devam ettirdi. Şu anda emekli olan Nevin Hanım (SOS) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın Onursal Başkanlığını aktif olarak devam ettirmektedir. Melih – Nevin Gökçek çiftinin 1976 yılında Ahmet ve 1982 Osman isimlerinde 2 çocukları olmuştur. Ayrıca  Melih ve Ahmet isimlerinde iki torunları vardır.
Gökçek’in en sevdiği ilgi alanları fotoğraf çekmek ve futbol oynamaktır. Çektiği fotoğraflarla ilerde bir sergi açmayı düşünmektedir. En sevdiği yemek çiğ köfte, en sevdiği renkler ise mavi yeşil ve beyazdır.
Gökçek’ in hayatında 20 Ekim tarihinin ayrı bir önemi vardır. 20 Ekim Tarihi Melih Gökçek ve eşi Nevin Hanım ‘ın doğum günü ve hayatlarını birleştirdikleri gündür. Ayrıca 1991 yılında milletvekili seçildiği gündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ