Kamuoyu.org

TÜBİTAK projesinden 3 milyon araştırmacı faydalandı

TÜBİTAK projesinden 3 milyon araştırmacı faydalandı
  • TEKNOLOJİ
  • 29 Mart 2018
  • TÜBİTAK projesinden 3 milyon araştırmacı faydalandı için yorumlar kapalı
  • 104 KEZ OKUNDU

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, yaklaşık 3 milyon araştırmacının, Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından başlatılan Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı Projesi'nden (EKUAL) yararlandığını bildirdi.
TÜBİTAK projesinden 3 milyon araştırmacı faydalandı

Mandal, ATO Congresium’da düzenlenen TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Projesi faaliyetlerinin tanıtıldığı programda,  ve teknoloji alanında ilerleme sağlanması için yaptıkları çalışmaları anlattı.

Proje kapsamında uluslararası e-bilgi kaynakları için lisans anlaşmaları yapıldığını ifade eden Mandal, “Ülkemizdeki ve KKTC’deki tüm devlet ile vakıf üniversiteleri başta olmak üzere, Sağlık Bakanlığı, eğitim ve araştırma hastaneleri de dahil olmak üzere 257 kurum ve ilgili kuruluşlarda yer alan yaklaşık 3 milyon araştırmacı, Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı’ndan yararlanıyor.” diye konuştu.

Mandal, söz konusu çalışmaya Kalkınma Bakanlığının 85 milyon lira destek sağladığını, bu sayede projenin önemli oranda geliştirildiğini belirtti.

Projeyle 18 e-veri tabanına, 2 intihal analiz programına, 1 referans yönetim aracına, 30 bin elektronik dergiye, 100 milyon bibliyografik veriye, 3 milyon konferans bildirisine, 2,1 milyon yüksek lisans ve doktora tezine erişim sağlandığına işaret eden Mandal, “EKUAL hizmetlerini, daha da geliştirme arzusu ve kararlılığındayız. Bilgiye erişimi artırmalıyız, rekabeti artırarak araştırcıların önünü açmalı ve sayısını artırmalıyız ki ülkenin ortak hedeflerine daha kolay varalım.” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ