Kamuoyu.org

‘Topyekün Ticari Savaş’ İlanıdır!

‘Topyekün Ticari Savaş’ İlanıdır!
  • DÜNYA
  • 03 Ağustos 2017
  • ‘Topyekün Ticari Savaş’ İlanıdır! için yorumlar kapalı
  • 160 KEZ OKUNDU

Başbakan Medvedev, karşı çıkmasına rağmen yeni yaptırımlara imza atan lideri Trump’ın tam bir acizlik içerisinde olduğunu söyledi. Yeni yönetimi ile ilişkileri iyileştirme umudunun sona erdiğini aktaran Rus Başbakan, “Yaptırım rejimi artık kalıcı bir hal almıştır ve bir mucize olmadığı sürece yıllarca yürürlükte kalacaktır” dedi.

Rusya, ABD ile köprüleri resmen attı. Başbakanı , ABD Başkanı tarafından onaylanan yeni yaptırımların kendilerine karşı ‘topyekun bir ticari savaş’ ilanı olduğunu söyledi. Tasarıyla ilgili tepkisini resmi Facebook sayfasında dile getiren Medvedev, bu yaptırımların yeni ABD yönetimi ile ilişkileri iyileştirme umutlarını sona erdirdiğini ifade etti. Başbakanı, “Yaptırım rejimi artık kalıcı bir hal almıştır ve bir mucize olmadığı sürece yıllarca yürürlükte kalacaktır” diye konuştu.

başkan

Medvedev, bu yaptırımların Trump’ın tam bir acizlik içerisinde olduğunu gösterdiğini ve Kongre tarafından küçük düşürüldüğünü de sözlerine ekledi. Rus Başbakan, sistem dışı bir oyuncu olarak tanımladığı Trump’ın görevden uzaklaştırılmasını amaçlayan yeni adımların atılacağı uyarısında bulundu.

İran misillemeye hazırlanıyor

Trump; tasarıyı eleştirmesine ve son derece hatalı olduğunu söylemesine karşın Rusya, İran ve ‘ye yönelik yeni yaptırımlar getiren düzenlemeyi onaylamıştı.

Söz konusu tasarıda, Rusya’ya yönelik yaptırımların gerekçesi olarak 2016 yılındaki ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiası gösteriliyor. Tasarıda İran ve Kuzey Kore ise nükleer ve balistik füze programları nedeniyle hedef alınıyor. İran yarı resmi Isna ajansı da Tahran yönetiminin tasarının 2015 tarihli nükleer anlaşmayı ihlal ettiğini belirterek, uygun ve orantılı bir şekilde tepki verileceğini açıkladığını bildirdi.

, ABD mülklerine el koydu

Rusya, ABD seçimlerinin sonucunu Trump lehine etkilemek amacıyla müdahale ettiği yönündeki iddiaları reddediyor. ABD’de Kongre ve Federal Soruşturma Bürosu () nezdinde bu konuyla ilgili iddiaları araştıran çeşitli soruşturmalar yürütülüyor.

Rusya, yaptırımların Senato’da kabul edilmesinin ardından geçen hafta içerisinde ABD diplomatik temsilciliklerinde görev yapanların sayısının 755 kişi azaltılmasına karar vermiş ve ayrıca ABD’li diplomatlar tarafından kullanılan bir yazlık ev ile Moskova‘daki bir depoya el koymuştu.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakına tepki olarak, Kuzey Akım-2 petrol ve doğalgaz boru hattı projesinin finansmanına yönelik bazı sınırlamalar getiren tasarı, Temsilciler Meclisi ardından geçen hafta Senato‘nun büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmişti.

Ancak başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa devletleri bu yaptırımların getireceği ekonomik sonuçlarında kaygı duyduklarını söylüyor. Zira tasarı, enerji boru hatlarıyla ilgili Rusya’da çalışan Alman şirketlerini, ABD bankalarına erişimlerini kısıtlama yoluyla cezalandırabilir.

Trump: Ben Kongre’den daha iyi anlaşmalar yaparım

Başkan Trump, seçim sürecinde kampanyasında çalışan isimlerin Rusya ile işbirliği yaptığı yönündeki iddiaları bugüne defalarca reddetti. Yaptırım tasarısının ardından yaptığı açıklamalarda ise Trump, Kongre’yi anayasal yetkilerini aşmakla suçladı ve “Başkan olarak, yabancı ülkelerle Kongre’ye kıyasla çok daha iyi anlaşmalara imza atarım” dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, yaptırım tasarısının başkanın veto etme ihtimalini ortadan kaldıracak kadar yüksek bir çoğunlukla kabul edilmesinden dolayı Trump’ın önündeki seçeneklerin de az olduğunu söyledi. CNN‘e konuşan Graham,”Başkan Putin Amerika’da kimsenin yapamayacağı bir şey yaptı. Kongreyi birleştirdi” dedi.

Birden fazla açıklama, sıra dışı bir uygulama

Anthony Zurcher, BBC, Washington

Donald Trump, tasarıyı imzaladı imzalamasına ama çok da mutlu olmadı. Aslında, bu tasarıdaki gibi yürütme yetkisinin Kongre tarafından tırpanlanması çabalarına muhtemelen hemen her başkan itiraz ederdi.

Ancak, artık olağan hale gelmeye başladığı gibi, bu yönetim, tepkisini de beklenen yollardan vermedi. İmza ile ilgili birden fazla yazılı açıklama yapıldı. İlkinde, bir dizi “imzaladım ancak…” diye başlayan cümleler olağan hukuki itirazlar sıralandı.

Diğer açıklama ise Trump’ın tarzını daha çok yansıtıyordu. Bu açıklamada, Kongre’yi eski Başkan Barack Obama’nın adıyla anılan sağlık reformunu iptal etmemesinden dolayı ağır bir dille eleştirdi.

Bir tasarının imzalanmasıyla ilgili farklı tonlarda yazılmış birden fazla açıklama yayınlanması pek de olağan bir uygulama değil. Dahası bu durum, yeni Beyaz Saray Genel Sekreteri ‘nin çabalarına rağmen yönetimin hala birlikte içinde hareket edemediğinin de bir göstergesi olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ