Kamuoyu.org

Trump: 'Çin-Kuzey Kore görüşmesi çok iyi gitti'

Trump: 'Çin-Kuzey Kore görüşmesi çok iyi gitti'
  • DÜNYA
  • 28 Mart 2018
  • Trump: 'Çin-Kuzey Kore görüşmesi çok iyi gitti' için yorumlar kapalı
  • 129 KEZ OKUNDU

Başkanı Donald , Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un barış için "doğru şeyi yapacağının büyük olasılık" olduğunu belirtti.
Trump: 'Çin-Kuzey Kore görüşmesi çok iyi gitti'

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, dün gece Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’den, Kuzey Kore lideri Kim ile görüşmelerinin çok iyi gittiği ve Kuzey Kore liderinin kendisiyle görüşmeyi dört gözle beklediği mesajını aldığını açıkladı.

ABD Başkanı, birçok yönetim sırasında ve yıllar boyunca herkesin Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasını ve barışı çok küçük bir ihtimal olarak bile görmediğini belirterek “Şimdi Kim Jong-un’un halkı ve insanlık için doğru şeyi yapacağı büyük olasılık. Görüşmemizi dört gözle bekliyorum” ifadesini kullandı.

Trump öte yandan “bu süre zarfında ne yazık ki her ne pahasına olursa olsun azami yaptırım ve baskının sürdürülmesi gerektiğini” kaydetti.
Şinhua ajansı, Kuzey Kore İşçi Partisi Komitesi Başkanı ve Devlet Konseyi Başkanı Kim Jong-un’un, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Şi Cinping’in daveti üzerine 25-28 Mart’ta Çin’e resmi olmayan bir ziyaret gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

Kim’in Çin ziyareti sırasında Şi ile bir araya gelerek ikili ilişkiler, Kore Yarımadası’ndaki gelişmeler, Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD ile ayrı ayrı yapacağı liderler zirvelerine ilişkin konuların görüşüldüğü aktarılmıştı.
Kuzey Kore lideri Kim’in nisan sonunda Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, mayıs ayına kadar da ABD Başkanı ile bir araya gelmesi planlanıyor.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ