Kamuoyu.org

Trump’un Büyük Hezimeti. Dondu Kaldı!

Trump’un Büyük Hezimeti. Dondu Kaldı!
  • DÜNYA
  • 13 Aralık 2017
  • Trump’un Büyük Hezimeti. Dondu Kaldı! için yorumlar kapalı
  • 279 KEZ OKUNDU

Trump dondu kaldı! 25 yıl sonra kalelerini yitirdiler…

eyaletindeki yarışta aday Jones ipi göğüsledi, Cumhuriyetçiler 25 yıl sonra kalelerini yitirdi. Irkçı görüşleriyle tanınan seçimin mağlubu Moore’un adı, uzun süre cinsel taciz haberleriyle de anılmıştı.

Alabama geçmişte ırkçılığın yoğun olarak görüldüğü eyaletlerden biri. Martin Luther King’in Alabama’nın Selma kentinden 1965’te gerçekleştirdiği efsanevi yürüyüşü anlatan film, 2014 yılında büyük ses getirmişti.

ABD‘nin Alabama eyaletinde gerçekleşen Senato ara seçimlerini Demokratlar kazandı. Demokrat aday Doug Jones, Cumhuriyetçi rakibi Roy Moore’u geride bırakarak 1992’den bu yana Alabama’dan seçilen ilk Demokrat senatör oldu.

Resmi olmayan sonuçlarına göre, Jones oyların yüzde 49,5’ini aldı. Başkan Donald Trump‘ın desteğini alan Cumhuriyetçi Moore ise yüzde 48,8’de kaldı.

Sonuçların belli olmasıyla zaferi kutlayan Demokratlar arasında bazı seçmenlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Daha önce federal savcı olarak görev yapan Jones, “Alabama halkı, bizi bölen şeylerden daha fazla bizi birleştiren unsurlara sahip. Buradaki tüm yarış tamamen bir onur ve saygı ile ilgiliydi” dedi.

Adı uzun süre cinsel taciz haberleriyle gündeme gelen Cumhuriyetçi Moore, parti içinde de tartışmalara yol açmıştı. Moore ayrıca ırkçı görüşleriyle tanınıyor.

Senatoda fark ikiye indi

Bu sonuçla Senatosunda 49’uncu sandalyeye ulaşan Demokratlar, Cumhuriyetçilerle aralarındaki farkı iki sandalyeye düşürdü ve 6 Kasım 2018’de yapılacak Kongre ara seçimleri öncesi büyük moral buldu.

Eski Alabama senatörü Jeff Sessions’ın Trump başkanlığı devraldıktan sonra Adalet Bakanı olmasıyla bir koltuk boşalmıştı. Demokrat Jones, 2021 yılına kadar Senatodaki görevini sürdürecek.

Trump’tan tebrik

Jones’ın seçimi kazandığının belli olmasının ardından Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, “Sıkı bir mücadeleyle kazanılmış zaferinden dolayı Doug Jones’ı tebrik ederim. Bağımsız oylar bu sonuçta çok önemli bir rol oynadı ama kazanmak kazanmaktır” yorumunu yaptı.

Selma filminin geçtiği yer

Alabama geçmişte ırkçılığın yoğun olarak görüldüğü eyaletlerden biri. Martin Luther King’in Alabama’nın Selma kentinden 1965’te gerçekleştirdiği efsanevi yürüyüşü anlatan film, 2014 yılında büyük ses getirmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ