Kamuoyu.org

Tuğgeneral Sönmezateş Adil Öksüz İçin İki İsmi İşaret Etti

Tuğgeneral Sönmezateş Adil Öksüz İçin İki İsmi İşaret Etti
  • GÜNDEM
  • 18 Temmuz 2017
  • Tuğgeneral Sönmezateş Adil Öksüz İçin İki İsmi İşaret Etti için yorumlar kapalı
  • 187 KEZ OKUNDU

’a  gecesi Marmaris’te kaldığı otelde suikast girişiminin planlayıcılarından olduğu suçlamasıyla tutuklu yargılanan , ifadesinde Havva Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli E.M. ve Ş.B.’ye yönelik suçlamalarda bulundu. E.M. ile Ş.B.’nin firari FETÖ’cü, Hava Kuvvetleri imamı olan ’le de ilişki içinde olduklarını öne süren Sönmezateş, “İki isim ’le ne sıklıkta, nerede konuştular? Onlara bunların sorulmasını istiyorum” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı‘nın Marmaris‘te kaldığı otele saldırı düzenleyen 44’ü tutuklu 47 sanık Muğla 2’nci ‘nde yargılandı. Duruşmada ilk söz suikast girişimin planlayıcılarından olarak bilinen Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş‘e verildi. Sönmezateş verdiği ifadede, Hava Kuvvetleri Komutanlığı‘nda görevli E.M. ve Ş.B.’ye yönelik suçlamalarda bulundu. Bu kişilerin  ve davalarında birçok kişinin tutuklanma neden olduğunu ileri süren Sönmezateş, bu iki ismin FETÖ konusunda da itirafçı olduklarını, kendilerine yönelik suçlamalarda bulunduğunu anlattı. İki ismin kendisine yönelik sadece usulsüzlük yaptığı suçlamasında bulunduğunu, FETÖ konusunda bir şey söylemediklerini kaydeden Sönmezateş şöyle konuştu:

“Üç yılda 20 milyon dolarlık bir paradan bahsediyoruz. Onları getirin huzura alın ve bunları tartışalım. Ben görevim zamanında Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığım sırasında bu adamları MİT ve emniyete bildirmiş bir insanım. Şimdi bunlar çıkmış, benim için ‘FETÖ’cü’ diyerek itiraflarda bulunuyor. Birçok insanın tutuklanmasına neden oldular, o adamlar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.”

“115 BİN YIL HAPİS CEZASIYLA YARGILANIYORUM”

İki ismin pis işlere bulaştığı suçlamasında da bulunan Gökhan Şahin Sönmezateş, “Pandoranın kutusu daha açılmadı” ifadesini kullanınca araya giren Başkanı , “Bunlar bizim konumuz değil” diye uyardı. Bunun üzerine Sönmezateş kouşmaına “115 bin yıl hapis cezasıyla yargılanıyorum ama siz bunlara ‘dava konusu değil’ diyorsunuz. Ankara‘da villada olduğum iddia edilen tarihlerde benim nerede olduğumu devlet biliyor. E.M., 17 Haziran 2016 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal‘a gidip darbeyle ilgili uyardı, buna ait bilgi de delil dosyasındaki ifadesinde yer almaktadır.”şeklinde devam etti.

“İKİ İSİM ADİL ÖKSÜZ’LE NE SIKLIKTA, NEREDE KONUŞTULAR”

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli E.M. ile Ş.B.’nin komutanlık içerisinde kardeşliği bozacak şekilde çalışmalar yapıp Aleviler‘e yönelik operasyon da başlattığını, ileri süren Sönmezateş, iki isme ağır hakaretlerde bulundu. Bunu üzerine araya giren Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, “Suç niteliği taşıyan, mahkemenin adabına uymayan sözler kullanmayın” şeklinde uyarıda bulundu. E.M. ile Ş.B.’nin firari FETÖ’cü Adil Öksüz‘le de ilişkilerinin bulunduğunu öne süren Sönmezateş, “İki isim Adil Öksüz’le ne sıklıkta, nerede konuştular. Onlara bunların sorulmasını istiyorum” diye konuştu.

Sönmezateş’in, iki ismin Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını da organize ettiğini ileri sürmesi üzerine Mahkeme Başkanı Baştoğ, “Peki neden o zaman işlem yapmadın? Suç duyurusunda bulunmadın? O zaman etkin durumdaydın” dedi. Sönmezateş “O zaman elimde yeterli delil yoktu” dedi.

“BYLOCK VE EAGLE GİBİ PROGRAMLARI SAVCILIK SORGUSUNDA DUYDUM”

Suikast timinin başındaki isimlerden , Gökhan Şahin Sönmezateş’ten sonra ifade verdi. FETÖ’nün haberleşme sistemlerini kullanmadığını, kullandığı tüm mesajlaşma programlarının yasal ve şifresiz olduğunu anlatan Şükrü Seymen, “Telefonumun hafıza kartının içinde FETÖ tarafından kullanılan mesajlaşma programı bulunmamaktadır. ByLock ve Eagle gibi programların adlarını savcılık sorgusunda duydum. İyi derecede Rusça biliyorum. Murat’a Rusça çalıştığı için öyle yazdım” dedi. Polisin yapmış olduğu inceleme esnasında bilgisayarının zarar aldığını ve bunu yapanlardan şikayetçi olduğunu da söyleyen Seymen, “Eğer FETÖ’cü olsaydım burada hiç tereddüt etmeden gözünüzün içine baka baka söylerdim. Kimse de bana FETÖ’cülüğü yamamaya çalışmasın” diye konuştu.

YAPILAN SUÇLAMALARI REDDETTİ

Şükrü Seymen’in sözlerini sert bir şekilde kesen Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, “Kimseye mesaj vermeye çalışma. Burada sanıksın. Mesaj vermene gereke yok, savunmanı yap. Sana insanca muamele yapıyoruz. Kimsenin senden daha az cesaretli olduğunu söylemene gerek yok. Kimse senden daha az cesaretli değil. Bu sözlerinden seni men ediyorum” diye tepki gösterdi. Şükrü Seymen kendisinin FETÖ‘yle bağlantısı olduğuna yönelik yapılan suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ