Kamuoyu.org

Tüm Yönleri İle Nikah

Fatih YOKUŞ

Fatih YOKUŞ

  • Fatih YOKUŞ
  • 06 Ağustos 2017
  • Tüm Yönleri İle Nikah için yorumlar kapalı
  • 128 KEZ OKUNDU

Özgürlüklerin giderek genişlediği ileri demokrasilerde gibi önemli bir konuda kişilerin özgürlüklerine destek vermek gerekir.
Günümüze kadar resmi nikah olarak kıyılmışsa da her zaman sorun olmuştur.
Geç ve yetersiz olsa da dine uygun bir nikahın kıymak isteyenlere imkan tanınan yasal düzenleme yani Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi doğru bir karardır.
Özgürlük nikahini dine uygun kıymak isteyenlerin de hakkı.
Saygı duymak ve destek vermek her çağdaş, demokrat ve özgürlük savunucuları nın görevi dır.
Özgürlük kişinin kendisi için istemesi güzel ancak herkes için istemek daha güzeldir. Kaldı ki bu düzenleme özgürlükleri kısıtlayan değil genişleten dır.
Siyasi düşünceler veya farklılıklar bazen bir kenara bırakılmalı toplumun genel talebi dikkate alınmalıdır.
Nikah kıyma konusunda Müftülere yetki verilmesi önemli ve yerinde bir karardır.
Dinimiz İslam, aile kuruluşunun ilk aşaması olan evliliğe karar verildiğinde kimlerle evlilik yapılabileceğini, evlilikte kimlerin tercih edilmesinin daha uygun olacağına kitap ve hadislerde detaylı bir biçimde anlatılmıştır.
Toplumun en küçük birimi olan aile; o da bir evde oturan karı- koca varsa evlenmemiş çocuklardan oluşur ve buna çekirdek aile denir. Temeli NİKAH akdi ile atılır.
NİKAH: Sözlükteki manası; Cinsel yaklaşma demektir. Ragıp el esbehanı ise; kök manası akit anlamına gelir sonradan cinsel yaklaşma manasında kullanılmıştır.(kay. isl. fık. c. yıldırım. 2/425)
Yine; Cinsel temas ve bir şeyin bir şeye eklenmesi manasıdır(dib2)
NİKAH TERİM olarak; cinsi yaklaşmayı mübah kılmak için bir kadını şeri ölçüler dahilinde eş edinmektir.(k.i.f. c. yıl 2/425)
ŞAFİİ MEZHEBİ; İnkah ve tezviç veya bu manaya gelen kelimeler ile cima (cinsi ilişki) helal olmasıdır (muğni)
Evlilik; Belli şeri şartlara uygun biçimde kurulan ve dünyada başlayıp(boşanma olmayıp cennete gidilirse Yasin 56) ahirette devam edecek bir birlikteliktir.
Evlenme: Karı-koca arasında birlikte yaşamaya ve karşılıklı yardımlaşmaya imkan veren ve taraflara karşılıklı hak ve ödevler yükleyen bir sözleşmedir. (dib2)
Yeni bir yuva kurup çekirdek bir aileyi teşkil edecek olan karşı cinsten iki kişinin bu birlikteliği sağlayacak olan nikah konusu çok önemlidir.
Mezhepler(Şafii mez hariç) ve şafii mezhebinin imamlarından imami Nevevi bunu bir ibadet olarak kabul etmişlerdir. Bir nikahın nasıl sahih (geçerli) olacağını en detaylı biçimde Fıkıh kitaplarında tıpkı Namaz, Oruç, Hac v.b ibadetler gibi Nikah’da müstakil olarak yazılmıştır.
Medeni kanunun la, Nikahın kayıt altına alınması ile beraber, dini bir değer olan ve haram bir fiilin helal manasına gelen nikah konusu da tartışma konusu olmuştur. Çünkü kanun koyucu işin helal veya haram konusunda titiz davranmadığı gibi bilenlerden de destek almadan yasa hazırlanmıştır. Bütün bunlara rağmen cefakar alimlerimiz, nikahın sahih olması için ellerinden gelenin fazlasını yapmışlardır.
Medeni kanunumuzu evlenmeyi düzenleyen 141 ve 142 maddeleri:
141: Evlenme töreni evlendirme dairesinde evlendirme memurunun ve ayrıt etme gücüne sahip iki tanığın önünde açık olarak yapılır. Ancak tören evleneceklerin istemi üzerine evlendirme memurunun uygun bulacağı diğer yerlerde de yapılabilir.
Oysa “İslam hukukunun, gerek evlenme engelinin, gerek tarafların ehliyetine ve irade beyanına, gerekse evliliğin aleniyetine yönelik olarak aradığı şartların gerçekleştiği her türlü evlilikler bir kişi veya kurumun marifetiyle olmaksızın sadece tarafların karşılıklı iradeleriyle yapılmış olur.”(dib2 cilt).
Nikah akdini; şartları uygun olan zevc ve zevcete aralarında belli kurallara uygun yapılması gerekir ki burada evliliği belirleyici yasalar değil evlenecek kişilerin uygun beyanlarıdır.
142- Evlendirme memuru evleneceklerden her birine birbirleriyle evlenip evlenmek istemedikleri sorar. Evlenme tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Memur evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu açıklar.
Burada çok önemli bir detay gözden kaçmaktadır. O da icap ve kabul dur. yani akit siğasıdır. Siğa(İcap ve kabul) Zevc, Zevce, veli(akdi yapanlar) üzerine akit yapılan konu karı-kocanın evliliğidir. (isl. fık. ansik.) Hanefi mezhebine rükün diğer mezheplerde şart olan bu siğanın Zevc ve Zevce veya onların veli veya vekilleri arasında belli kurallara uygun biçimde icap ve kabul ile olmalıdır. Oysa yasa bu görevi memura vermiş, evlenecek kişilere de sadece olumlu beyan bırakmıştır.Nikah akdinin gerçekleşmesi için akit siğasi ile ilgili mezheplerin görüşleri ise;

Maliki mezhebine göre Mehrin belirtilmesi, Şafii ve Hambeli mezhebinde ise inkah ve tezviç veya bu manaya gelen sözlerden birisini, ayrıca şahitlerin(Şafii mez) adil ve erkek olması, bakire kızın veli ül mucbir ve ya vekilinin olması ayrıca farzdır. Oysa bunlar dikkat edilmediği görülür.

Hele nikahın ilan kısmında “belediye, adalet, içişleri bakanlığı ve ya yasaların bana veriği yetkiye dayanarak sizleri karı koca ilan ediyorum” sözü ise ayrıca çok sakıncalıdır. Yukarıda yazdığım gibi nikahın cinsi ilişkiyi helal etme manasına geldiğini düşünürsek, bu yetki ancak Allah’a mahsustur.
Yine Kanun koyucu nikah kıyma şartlarını sayarken, evlenecek kişilerde istenilen belgelerde ve ya evlenecek kişiler konusunu da hassas olmadığı için evlenmeleri haram olan süt kardeşlerin evlilikleri yasak kapsamına almamıştır.
Yine yasa koyucu, Şafii, Hambeli mezheplerinde nikahın sahih olması için gereken akit sözlerinin şartlarına önem verilmemiştir. Böylece bu mezheplere göre böyle bir nikahın dinen sahih olmadığı görülür. Hanifi mezhebine göre de Siğanın beş şartı olduğu ve bunlarında yerine gelmediği görülür.
Belki resmi nikahla yasal olarak evlilik gerçekleşir ve yasaya uygun olabilir ancak yasanın her uygun gördüğü şeyin helal olacağı uygun değildir.
Örnek mi? İçki, kumar, faiz, genel evler… kanuna uygun olarak iş yapabilirler ancak bunların kanuna uygun olmaları dinen de caiz olması düşünülemez ve de helal olamaz.
Aileni ilk ve en önemli harcı olan evlilik akdinin çok sağlam temeller üzerine kurulmalıdır, evliliğin ilk aşamasından ta nikah akdine kadar kitap ve sünnete uygun olmasına özen gösterilmelidir.
Hele nikah akdinin şüphelere meydan vermeyecek biçimde olmalıdır. Bunun için de fıkhı bilen birisinden bilgi ve de destek alınmalıdır.
Çünkü bir ömür boyu sürecek ilişkinin, helal ve haram kavramına çok dikkat edilmelidir.
En azından bu imkanı sunan bir düzenleme ile Müftülere de nikah kıyma yetkisi verilmesi yerinde ve isabetli bir karardır.
Nikah akdinin dinen caiz olması için farz, sünnet, mustahab ve adaplarına da dikkat edilmeli ve de özen gösterilmelidir. Oldu bitti ye getirilmemelidir. Allah kurulacak yuvaları sağlam temeller üzerine kurulmasını, evleneceklere de sağlam ve de mutlu olacakları eşler, evlenmiş olanlara da dünya ve ahiret saadetini nasip etmesini dilerim ALLAH’A EMANET OLUN.
Bu yazı: D.İ.B 2 cilt, kaynaklarıyla İslam fıkhı( celal yıldırım hanefi mez), Mezhebül arbaa, İslam fıkhı ansiklopedisi, Şafii ilmihal, mğni, hidayetul habib, ğayet, irşadül ibad eserlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ORUÇ VE YOLCULUK - 24 Mayıs 2018
ORUCUN SÜNNETLERİ - 24 Mayıs 2018
ORUÇ VE YOLCULUK - 22 Mayıs 2018
ORUCUN MEKRUHLARI - 21 Mayıs 2018
Kibir - 13 Mayıs 2018
Seçim Ve HDP - 3 Mayıs 2018
Seçim Ve Tercihimiz - 23 Nisan 2018
Bize Neler Oluyor? - 7 Nisan 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ