Kamuoyu.org

Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray’ın zatürre savaşı

Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray’ın zatürre savaşı
  • MEDYA MAGAZİN
  • 31 Mart 2018
  • Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray’ın zatürre savaşı için yorumlar kapalı
  • 145 KEZ OKUNDU


Türk sinemasının Sultan’ı ’dan kötü haber… Ağır gribe yakalanan Şoray’ın hastalığı zatürreye dönüştü. Şoray’ın bir haftadır evde istirahat ettiği öğrenildi


Günaydın’dan Okan Filizçay’ın haberine göre, ünlü oyuncu Türkan Şoray, bir süredir yakalandığı zatürre hastalığıyla savaşıyor. Ağır gribe yakalanan sanatçının hastalığı zatürreye dönüştü.

Şoray’ın bir haftadır evde istirahat ettiği öğrenildi.

TÜRKAN ŞORAY KİMDİR?

Türkan Şoray, Türk oyuncu, senarist ve yönetmen. Türk sinemasında “Sultan” lakabıyla anılmaktadır. 1960’larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Acı Hayat filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır.

Toplamda 222 filmde rol alan Türkan Şoray, bu sayıyla dünyanın ‘en çok film çeviren’ kadın oyuncusudur. Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde UNICEF Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş, “Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz”demiştir. Ayrıca Şoray’ın kendi adını taşıyan bir ilkokul da vardır.

Sinema oyuncuları Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik’le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusu olan Şoray, başrolünde kendisine eşlik eden Kadir İnanır ile oynadığı 1972 yapımlı Dönüş, 1976 yapımlı Bodrum Hakimi, 1973 yapımlı Azap, 2015 yapımı Uzaklarda Arama’nın tek başına; 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin ise Şerif Gören ile birlikte yönetmenliğini yapmıştır.

 

 

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ