Kamuoyu.org

“Türkiye’de Böyle Bir Adımı Atmak Sıkar”

“Türkiye’de Böyle Bir Adımı Atmak Sıkar”
  • GÜNDEM
  • 06 Temmuz 2017
  • “Türkiye’de Böyle Bir Adımı Atmak Sıkar” için yorumlar kapalı
  • 136 KEZ OKUNDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Irakt’ta yapılacak olan Kürdistan bağımsızlık referandumunun Türkiye’de yapılma ihtimalini “sıkar” şeklinde yorumladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleneceğini duyurmuştu. Irak yönetimi referandum için durumun ‘elverişli olmadığını’ belirtirken, KBY Başkanı Mesud Barzani referandumu ertelenmeyeceğini duyurmuştu.

“BÖYLE BİR ADIM ‘PARÇALAMAYA BAŞLADIM’ DEMEKTİR”

France 24’e konuşan Erdoğan Irak Kürdistanı’ı bağımsızlık referandumu hakkında şunları söyledi: “Erbil’de yapılacak olan referandumu doğru bulmuyorum. Bu konuyla ilgili olarak Kuzey IrakYerel Yönetimine düşüncemizi ilettik. Çünkü yarın Kuzey Irak Yerel Yönetimi bundan pişman olacak. Zira Barzani ve Kuzey Irak Yerel Yönetimi henüz buna hazır olmadığı gibi bu Irak’ın bütünlüğüne de aykırı bir adımdır. Bizim bütün derdimiz de Irak’ın toprak bütünlüğünü de sağlamaktır. Böyle bir adım attığınız zaman ‘Parçalamaya başladım’ demektir. Bunu diğerleri takip edecektir. Bu bakımdan buna sıcak bakmıyoruz.”

Erdoğan, referandumun Türkiye’de olabilme ihtimaline ise şu şekilde cevap verdi:

“Türkiye’de nerede olacak? Türkiye’de böyle bir adımı atmak sıkar. Türkiye’de böyle bir adımı atacak olanlar şu ana kadar atardı. Şu an bedelini çok ağır ödüyorlar. Türkiye’nin böyle bir adımı atacak ne bir zemini var ne de bu tür yapılanma var. Orada bir eyalet var. Eyalet böyle adımı attı. Türkiye üniter bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin bu üniter yapısını kimsenin zedelemeye ne gücü yeter ne imkanı vardır.”

Türkiye’de Kürtçülük Yoktur”

Güneydoğu bölgesinde ‘asla’ bir sorun olmadığını savunan Cumhurbaşkanı:

“Herkes huzur içinde, bölgedeki tüm halk birbiriyle işini yapıyor. Kentsel dönüşümlerle birlikte yeniden ihya ve inşa ediyoruz. Türkiye’nin bir güzelliği var. O da nedir biliyor musunuz? Türkiye’de Kürtçülük yoktur. Türkiye’de Kürt vardır, Türk vardır, Laz vardır, Boşnak vardır, Zaza vardır ama hepsi iç içedir. Biz bir defa biriz beraberiz, kardeşiz. Bu farklılığı orada görebilirsiniz ama bizde göremezsiniz. Onun için de attığımız bu adımlar sebebiyle Türkiye böyle bir şeye asla giremez, böyle bir şeye de fırsat vermeyiz.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ