Kamuoyu.org

Türkiye’nin En Büyük Termik Santrali

Türkiye’nin En Büyük Termik Santrali
  • EKONOMİ
  • 23 Ağustos 2017
  • Türkiye’nin En Büyük Termik Santrali için yorumlar kapalı
  • 556 KEZ OKUNDU

’de bulunan için Türkiye’nin en büyük termik santrali kurulacak. Kömür rezervinin 50 yıl yetmesi bekleniyor.

Yıllardır aranan Eskişehir’de bulundu. Özellikle lületaşının çıktığı bölgede Türkiye’nin en büyük linyit alanı olduğu belirtiliyor. Yaklaşık beş köyü kapsayan alanda Türkiye ekonomisi için önemli katkı sağlayacağı belirtildi. Türkiye’nin en büyük ve son teknoloji ile bir termik santralinin kurulacağı ileri sürülüyor.

Uzun zamandır aranan ve en çok kömür rezervinin bulunduğu Beyazaltın köyünün Muhtarı Yüksel Girgin, bölgenin çok hızlı gelişeceğini söyledi. Girgin, “2016’nın son aylarında sondajlar bitti, projeler hazırlandı. Büyük bir ihtimalle de önümüzdeki yıl projelendirilip çalışmaya başlayacaklar. Ben tabi Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile geçen sene görüştüğümde, Türkiye’nin şuandaki teknolojiyle 50 yıl yetecek kömür rezervi olduğu, en büyük linyit kömürü rezervi olduğunu, bana o zamanki Kömür İşletmeleri Genel Müdürü söylemişti” dedi.

GÖÇ TAHMİNİ

Girgin, “Termik santraller biliyorsunuz artık teknoloji ile kuruluyor. Enerji bakanımızda 2019’da artık filtreleri değiştirsinler diye gün verdi. Buraya kurulacak de aldığım istihbarata göre son teknoloji ile kurulacak bir termik santraldir. Artık o teknoloji ile yapılan filtreler insan sağlığına ve doğaya hiç zarar vermeden elektrik üretilebileceğini söylediler. İnşallah bu yöndedir. Ama tabi en büyük rıza insan kaynağı. Bizim için göç doğacak. Çünkü mahallelerimiz köylerimiz boşaldı. İnşallah büyük bir yatırım olursa bizim o bölgeye büyük bir göç geleceğini tahmin ediyorum” diye söz etti.

Termik santral ile kalkınma olacağını belirten Girgin, sözlerini şu şekilde devam etti: “Ülkeye elektrik üretecek. Benim tahminime göre 2 bin 500 ile 4 bin megakilowatlık diyorlar. Teknolojinin tam ölçüsünü bilmiyorum. Türkiye’nin en büyük termik santrali olacağını söylediler. Oda bölgemizi ve Eskişehir’i çok büyük kalkındıracağına inanıyorum. Şuanda Türkiye’nin 50 yıllık ihtiyacını karşılayacağını ve yerin 350 metre altında kapalı bir işletme ile çalışılacak. Doğaya zarar vermeden yapılacak. Çünkü Alpu Ovası falan gidecek diyorlar da ora gitmeyecek. Birkaç gün baktım, televizyonlarda gördüm. Böyle bir şey olmayacak. Kapalı bir sistemde çalışacağı için doğaya hiç zarar vermeyecek” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ