Kamuoyu.org

Türkler Evlerinden Çıkamıyor!

Türkler Evlerinden Çıkamıyor!
  • GÜNDEM
  • 06 Temmuz 2017
  • Türkler Evlerinden Çıkamıyor! için yorumlar kapalı
  • 136 KEZ OKUNDU

’da ve Romanlara karşı olan protestolar son bulmuyor. Son 10 gündür çıkan olaylar sonucu bölgedeki Türkler evlerinden çıkamazken sosyal medyadan da tehdit mesajları alıyorlar.

Bulgaristan’da son günlerde Türkler’e ve Romanlar’a yapılan protestolar dinmiyor. Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Asenovgrad’a başka kentlerden giden 7-8 bin protestocunun toplandığı ve çıkan olaylarda 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Türklerin evlerinden çıkamadığı bilgisi gelirken sosyal medyadan da tehdit yağdığı öğrenildi. DOST Partisi yetkilisi, “Protestolara yol açan olay Romanlar’la Bulgarlar arasında çıkmasına rağmen gösteriler kasten Türkler’i hedef alıyor” dedi.

Olayların fitilini ateşleyen geçtiğimiz hafta bir piknik alanında Türk kökenli bir grupla, Bulgar sporcular arasında yaşanan bir kavga olduğu iddia edilmişti. 26 Haziran’da Türkler’in pikniğe gittiği bir yerde iki Bulgar kürekçi kız suya düşmüş, Türkler’in kızlara yardım etmeye teşebbüsünü yanlış anlayarak ‘sarkıntılık ettikleri’ yönünde şikayette bulunmuştu. Bulgarlar’ın Türkler’e saldırması sonucu çıkan olaylar büyümüştü. Ancak Türkler’i temsil eden DOST Partisi Asenovgrad geçici İlçe Başkanı Taner Alimolla, olayların medyada yansıtıldığının aksine Romanlar’la Bulgarlar arasında çıktığını açıkladı.

“Türk Karşıtı gösterilere dönüşmesine göz yumdular”

Alimolla mahallesinde meydana gelen olayda Bulgar kürekçilerin şikayet ettiği kişilerin aslında olduğunu belirtti. Alimolla, “Birçok Bulgar, olayın Romanlar ile Bulgarlar arasında geçtiğinin farkında olmasına rağmen protestoların Türk karşıtı gösterilere dönüşmesine göz yumdu” dedi.

Bazı Roman liderlerin de olayı Türkler’in üzerine yıkmaya çalıştığını belirten Alimolla, Romanlar’ın siyasi partisi Eşit Sosyal Model Hareketi(DROM) lideri Iliya Iliyev’in olayların ardından “Asenovgrad’da Romanlar yaşamıyor” diyerek olayın sorumluluğunu Türkler’e attığını söyledi.

Sokağa Çıkamıyorlar

Gerekli önlemleri alan Bulgar polisinin Türkler’i ve Romanlar’ı koruduğunu söyleyen Alimolla, protestoların ne zaman biteceğini kestiremediklerini ve gösteriler sonrası sorunlarla karşılaşılabileceğini söyledi. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani de Asenovgrad’daki olaylar hakkında konuştu. Olayın Roman ve Bulgarlar arasında geçtiğini ve adli bir kavganın aşırı sağcı gruplar nedeniyle hassas noktalara ulaştığını söyleyen Ergani, olayların yakında yatışmasını beklediklerini ifade etti. Ergani, yetkililerin ülke içi huzuru sağlamak için elinden geleni yaptığını söyledi.

Doktorlar İlgilenmiyor

Bulgar kürekçiler ve Romanlar arasında çıkan tartışma sonrası Bulgarlar’ın Romanlar’a saldırmasıyla çok sayıda genç yaralanmıştı. Gençlerin ambulanslarla hastaneye ulaştığını fakat doktorların hastalarla ilgilenmediği iddia edildi. Tutukluluğu süren 9 kişinin ise bugün Filibe şehir mahkemesinde duruşması var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ