Kamuoyu.org

Türklerin Tatil Tercihi: Yunan Adaları

Türklerin Tatil Tercihi: Yunan Adaları
  • GÜNDEM / SEYAHAT
  • 29 Ağustos 2017
  • Türklerin Tatil Tercihi: Yunan Adaları için yorumlar kapalı
  • 6.203 KEZ OKUNDU

Yunan adalarına tatile giden Türkler günde 200-250 Euro civarı harcıyor. Bu durumda komşuya tatile giden bir Türk, 4-5 Alman’a, 5-6 gurbetçiye bedel oluyor.

10 güne çıkarılan Kurban Bayramı tatili için Akdeniz ve Ege kıyılarına gidenler neredeyse bütün otelleri doldurmuş durumda. Ancak Ege’nin karşı tarafında ise doluluk hat safhada. Tatilini Yunanistan’da geçiren Türklerin en fazla ilgi gösterdiği yerler ise komşunun adaları. Bu arasında en dikkat çeken ise İzmir-Çeşme’ye 9 mil uzaklıktaki . 3 günde 7 bin Türk turist Sakız’ı tercih etti. Bu sayı daha da artıyor. Geçen yıl tatilini ’da geçiren Türklerin sayısı 1.3 milyon kişi olarak hesaplandı. Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Lisandros bu sayının bu yıl 1.5 milyonu geçeceğini söylüyor. Bayramda artan trafik bunun da göstergesi.

Mykonos Adası Tsilidis’in asıl dikkatini çektiği nokta ise Türklerin bonkörlüğü. “Bu yıl sadece o adalar değil, Mikonos ve Santorini gibi ünlü adaların da çok sayıda Türk turist tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Bundan memnunuz. Çünkü gerçekten iyi para harcıyorlar” diyerek bunu işaret ediyor.

Yunanistan’ın en önemli gazetelerinden Kathimerini’nin önceki gün yaptığı haberde Yunan adalarının adeta Türk turistler tarafından istilaya uğradığını belirtiliyor. Yunan makamlarının açıkladığı rakamları değerlendiren Kathimerini’ye göre bu yılın ilk 6 ayında önceki yıla oranla yüzde 50 artış oldu. ’ye gidenlerin sayısı yüzde 214 arttı.

Yunan AdalarıYunan hükümetinin açıkladığı rakamlarda adaları ziyaret eden Türk sayısı ciddi anlamda arttı. 2017’de sadece 10 bin Türk turistin Kos’a gittiğini açıklayan yetkililer, Midilli’de de rekor kırıldığını ve Türkiye’den 6 bin 315 turistin tatilde adayı tercih ettiğini vurguluyor.

Ancak en ilginç tarafı haberin harcama kısmında. Kathimerini’ye konuşan turizm acentası çalışanı Aris Lazaris, “Türkiye’den gelen turistler genelde aile. 3 gün gelip sonuna kadar yaşıyorlar. Ceplerinde akrep yok. Kişi başı günlük 200-250 Euro harcıyorlar çünkü hep dışarıda yemek yiyerek alışveriş yapıyorlar” dedi.

Bu rakamlarla Yunanistan’da bonkör olan Türk turistinin Türkiye’deki tatillerinde ise o kadar fazla harcama yapmadığı ortaya çıkıyor. Türkiye’den çıkıp tatilini Yunan adalarında yapanlar 200-250 Euro harcıyor. Bu durumda Türkiye’de yaşayan ve komşuya tatile giden bir Türk, 4-5 Alman’a, 5-6 gurbetçiye bedel oluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ