Kamuoyu.org

Uçak Bilet Fiyatlarıyla Birlikte Otobüs Şirketleri İflas Etti

Uçak Bilet Fiyatlarıyla Birlikte Otobüs Şirketleri İflas Etti
  • EKONOMİ
  • 18 Ağustos 2017
  • Uçak Bilet Fiyatlarıyla Birlikte Otobüs Şirketleri İflas Etti için yorumlar kapalı
  • 273 KEZ OKUNDU

fiyatlarının , fiyatlarına yaklaşmasıyla da yer alan büyük otobüs firmaları tek tek etmeye başladı.

Uçak bileti fiyatlarının düşmesi ve hızlı trenin yaygınlaşmasıyla birlikte otobüs firmalarının iflası kaçınılmaz oldu. Kapanan şirketler arasında Ulusoy ve Varan gibi dev firmalar da bulunuyor.  İflas eden otobüs şirketlerinin araçları satılıyor. Bu otobüslerin satıldığı önemli noktalarından biri ise Esenler Otogarı’na yakın bir noktadaki Davutpaşa semti. Davutpaşa’daki otobüs garajındaki ikinci el yoğunluğu hiç olmadığı kadar fazla.

Garaj yetkililerinden Mehmet Fıstık otobüs firmalarının yolcu bulmakta sıkıntı çekmesinden dolayı otobüsleri dolduramamasının, firmaları iflas eşiğine getirdiğini ve ellerindeki otobüsleri satmaya başladıklarını söyledi. Fıstık’ın yaptığı açıklamada, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki geçiş ücretleri firmaların belini büktü. Devletin uçaklara verdiği yakıt desteği otobüsçülere verilmiyor. Hal böyle olunca iflaslar kaçınılmaz oldu” ifadelerini kullandı.

Eski yıllara göre garajda çok daha fazla satılık otobüs olduğunu bildiren Fıstık, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü şirketlerin yolunu 100 kilometre uzattı. Bu 150 TL zarar demek. 100 TL de geçiş ücretini sayarsak sefer başı 250 TL ekstra maliyet oluşuyor” diye konuştu. Davutpaşa garajındaki otobüsler 300 bin TL ile 1 milyon TL arasında değerlere satılıyor. Bugün sıfır lüks bir yolcu otobüsünün fiyatı 250 bin euroya kadar çıkıyor.

OTOGAR KADERİNE TERK EDİLDİ

Büyük İstanbul Otogarı Esnaflar Derneği Başkanı Şahap Önal otogardaki büyük firmaların nasıl iflas ettiğini anlattı. Önal konuşmasında “Uçak bilet fiyatları otobüs bilet fiyatlarına yaklaştı. Bu durumda tüketici havayolu şirketlerini tercih ediyor, otobüs esnafı kan kusuyor. Bu konuyla ilgili otogar esnafına hiçbir yardımda bulunmayan devlet , havayolu şirketlerine yakıt yardımı yapıyor. Otogar kaderine terk edilmiş durumda” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ