Kamuoyu.org

Ugandalı Gelin’in Hayatı

Ugandalı Gelin’in Hayatı
  • GÜNDEM
  • 25 Ağustos 2017
  • Ugandalı Gelin’in Hayatı için yorumlar kapalı
  • 154 KEZ OKUNDU

3 yıl önce ’dan ’a gezmek için geldi. Bir alışveriş merkezinde Adıyamanlı kamyon şoförü 29 yaşındaki ile tanışıp evlendi. 9 dil konuşabilen bilgisayar mühendisi 24 yaşındaki olduktan sonra ‘Elif’ adını aldı. Şu an Rabia adında 9 aylık bir kızı var. Türkçe konuşmayı da öğrenen Ugandalı gelin, eşi ve onun yakınlarıyla tütün tarlasında çalışıyor.

Kamyon şoförlüğü yapan Cengiz Çakılkaya, 3 yıl önce İstanbul’da bir alışveriş merkezinde dolaşırken, Uganda Cumhuriyeti’nden ’ye turist olarak gelen bilgisayar mühendisi Jennifer Nassimbwa ile tanıştı. İngilizce, Fransızca, Kürtçe, İspanyolca, Somalice, Afrikanca, Rusça ve Samoaca olmak üzere 8 dil bilen Jennifer ile 1 yıl görüşen Çakılkaya, evlilik teklifinde bulundu.

Ugandalı Gelin

Çiftin evlenme kararının ardından Türkiye’ye gelen Jennifer Nassimbwa, Müslüman olup ‘Elif’ ismini aldı. Adıyaman kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki ’nde oturan ve 3 yıldır evli olan çiftin Rabia isminde 9 aylık kız bebekleri bulunuyor. Köyde Türkçeyi de öğrenip konuştuğu dil sayısını 9’a çıkaran Ugandalı gelin, eşi ve onun yakınlarıyla birlikte köyde çiftçilik yapıyor. Ev işlerinin yanı sıra tarlada tütün kırıp kurutmak için dizen Ugandalı gelin, Türkiye’de yaşamaktan mutlu olduğunu söyledi.

Ugandalı Gelin

Evlendikten bu yana ailesiyle görüşemediğini ve yetkililerden yardım etmelerini isteyen Elif Çakılkaya, “Ailemle mutluyum. Eşimle tanıştığım için özellikle çok mutluyum. Türkçeyi de öğrendim. 9 dil biliyorum ve mühendisim ama bu hayattan mutluyum” dedi.

Cengiz Çakılkaya ise, eşinin ailesiyle evlendiklerinden bu yana görüşemediklerini ve bunun için yetkilerden yardım isteyerek, “Evlendiğimden beri ailesiyle görüşemiyor. Onun için üzülüyor. Yaşadığı yerde hiç böyle bir hayat yok. Çiftçilikle hiçbir şekilde alakası bile yok. Buraya geldi, zamanla alıştı. Şuanda tüm işi yapıyor, elinden her iş geliyor. Bizim paraya ihtiyacımız yok. Yetkililer, sadece eşim için ülkesine gidip gelebilmesi için giriş ve çıkışta ikamet konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ