Kamuoyu.org

Uyanık Beyin Tümörü Ameliyatı Operasyonu

Uyanık Beyin Tümörü Ameliyatı Operasyonu
  • SAĞLIK
  • 22 Ağustos 2017
  • Uyanık Beyin Tümörü Ameliyatı Operasyonu için yorumlar kapalı
  • 257 KEZ OKUNDU

da konuşma zorluğu yaşayan 63 yaşında ki hastanın beyninde bulunan “uyanık beyin tümörü ameliyatı” operasyonu ile alındı.

Mikrocerrahi tekniğiyle masasına alınan 63 yaşındaki hastanın kafatasından 7 cm büyüklüğünde kemik parçası alınarak hasta uyanık bir şekilde konuşturularak tamamlandı. Ameliyattan sonra hasta normal konuşabilir hale geldi.

Konuşma zorluğu rahatsızlığı yaşayan 63 yaşındaki Fatma Bayram Ordu’da ameliyat masasına yattı. Beyinde bulunan konuşma merkezinde yerleşik bir tümör bulunan Bayram yapılan tetkiklerin ardından uyanık beyin ameliyatı yöntemiyle ameliyat edildi. Uyanık bir şekilde ameliyatı tamamlanan Bayram’ın ilk önce beyinde bulunan konuşma fonksiyonunu sağlayan bölgelerin haritası çıkarıldı. Bu bölgelere dokunulmadan tümör tam olarak çıkartıldı.

İLE AĞRI HİSSETMEDİ

Ameliyattan sonra düzelerek sağlına kavuşan Fatma Bayram dört günün ardından taburcu edildi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özgür Çelik, ‘total skalp bloğu’ isimli teknik kullanarak ağrı kontrolünü sağlandığını ve hastanın hiç ağrı yaşamadığını söyledi.

“Yüksek riskli” uyanık beyin tümörü ameliyatı dünyada sınırlı sayıda merkezde uygulanabiliyor. Hastaya genel anestezi vermeden yapılan, konuşma merkezi başta olmak üzere fonksiyonel açıdan çok önemli beyin bölgelerinde yerleşik tümörlerin hastada kalıcı sekele yol açmadan çıkarılmasını sağlayan bir cerrahi teknik olarak bilindiğini ifade eden Doç. Dr. Çelik, çok kısıtlı sayıda merkezde gerçekleştirilebilen bu ameliyatın Samsun’da yapılmasının, Samsun ve Türkiye için memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ