Kamuoyu.org

Uzmanlar Uyardı: İstanbul’dan İzmir’e 8 Kentte Afet Riski Var.

Uzmanlar Uyardı: İstanbul’dan İzmir’e 8 Kentte Afet Riski Var.
  • GÜNDEM
  • 17 Kasım 2017
  • Uzmanlar Uyardı: İstanbul’dan İzmir’e 8 Kentte Afet Riski Var. için yorumlar kapalı
  • 227 KEZ OKUNDU

Uzmanlar uyardı! da dahil 8 kente yağış geliyor

“Yunanistan’daki sel ’yi etkileyecek mi?” sorusuna uzmanların yanıtı, “Hayır”! Ancak daha da kuvvetli ve soğuk bir yağışlı sistem geliyor. İstanbul’dan ’e 8 kentte afet riski var.

“Yunanistan’daki sellerde 15’ten fazla ölüme yol açan yağışlar Türkiye’yi etkileyecek mi?” sorusuna uzmanların yanıtı, “Hayır, gelene kadar zayıflayacak!” Ancak aynı uzmanlar, daha da kuvvetli ve soğuk bir yağışlı sistemin pazartesi Marmara’ya girmesinin beklendiğini, bunun pazar günü  ve Yunanistan üzerinden zayıflayarak gelecek yağışı da içine alıp İstanbul’dan İzmir’e 8 kentte afet riski yaratabileceğini söylüyor.

GÜNDÜZ 6-7 GECE İSE 2-3 DERECE

TV Meteoroloji Editörü Hüseyin Öztel, “Bu tarih için, hem siz normalden sıcaksınız hem de kuzeybatıdan yaklaşan hava normalden soğuk” diyor. Öztel, şu anki öngörülerle İstanbulTekirdağ, Çanakkaleb , , İzmir, Muğla ve Antalya’nın ciddi risk altında olacağını, dolu ve hortum tehlikesi bulunduğunu ekliyor. Hızlı soğumayla birlikte İstanbul’da değilse bile Trakya, İç Ege, İç AnadoluKaradeniz’in yüksekleri ve Doğu’da kar da bekleniyor.

, İstanbul ve civarında sıcaklıkların gündüz 6-7, gece 2-3 dereceye düşeceğini kaydediyor. Uluslararası kurumların tahminlerine göre pazar günü İstanbul’da şiddetli yağış bekleniyor. Pazartesi öğleden sonraysa Marmara’ya kuzeybatıdan giriş yapacak soğuk ve yağışlı sistem, Akdeniz’den gelen yağışlı havayla birleşerek Marmara Denizi civarında yeni merkez oluşturacak, salı gece saatlerine dek başta Marmara ve Ege’de, ardından Türkiye’nin hemen tümünde etkili olacak.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, bu sisteme denizlerde hızı saatte 110 kilometreye varan bir karayelin eşlik edeceğini belirtiyor. Orta ’daki yüksek basınç bloku kıtanın doğusundan sert bir soğuk ve yağışlı havanın inmesine yol açıyor. Tek’in değerlendirmelerine göre de Marmara ve Ege’de hortum, dolu tipi yağış riski var, ancak İstanbul’da kar beklenmiyor. ’den Prof. Orhan Şen ise dün akşam saatlerinde attığı tweet’le uyarıyor: “Afete yol açabilir.”

Kaynak: Habertürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ