Kamuoyu.org

Veliaht Prens güneş enerjisine 200 milyar dolar yatırıyor

Veliaht Prens güneş enerjisine 200 milyar dolar yatırıyor
  • DÜNYA
  • 28 Mart 2018
  • Veliaht Prens güneş enerjisine 200 milyar dolar yatırıyor için yorumlar kapalı
  • 142 KEZ OKUNDU

hükümeti ve Japon SoftBank arasında imzalanan 200 milyar dolarlık yatırım anlaşmasıyla dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi kurulacak.
Veliaht Prens güneş enerjisine 200 milyar dolar yatırıyor

ABD’de temaslarda bulunan Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman ve SoftBank’ın kurucusu Masayoşi Son, düzenledikleri basın toplantısında projeyi duyurdu.

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı konumunda bulunan Suudi Arabistan, ülke ekonomisinin petrole olan bağımlılığını azaltmak adına girişimlerde bulunuyor.

Güneş enerjisi yatırımının da bu yönde atılmış bir adım olduğu ifade ediliyor.

Proje, 200 gigawatt kapasiteli bir güneş enerjisi tarlasının kurulmasını öngörüyor. Bu oran, 100 gigawatt kapasiteli kurulu güneş enerjisi gücü bulunan Çin’in iki katı düzeyinde.

Projenin önemli bir adım olduğunu söyleyen Prens Muhammed, “İnsanlık tarihi için büyük bir adım. İddialı ve riskli bir proje. Umarız başarıya ulaştırırız” diye konuştu.

‘TAKDİR EDİLESİ BİR VİZYON’

Suudi Arabistan’ın planladığı dev güneş enerjisi projesi hayata geçerse, krallığın elektrik üretimini üç kat artırması olası.

2016 itibarıyla Suudi Arabistan’ın elektrik üretimi 77 gibawatt düzeyindeydi. Bu üretimin üçte ikisi doğalgaz ile, kalan üçte birlik kısmı da petrol ile sağlanıyor.

SoftBank kurucusu Masayoşi Son, projenin 100.000 kişiye iş imkânı yaratacağını ifade etti.

Son, “Suudi Arabistan’ın muhteşem bir güneşi var. Paneller için geniş araziler ve harika mühendisler de mevcut. Ama en önemlisi takdir edilesi bir vizyon var” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ