Kamuoyu.org

Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti, Türkiye Ekonomisinde Oluşacak Büyüme Fırsatları

İlknur AZİZOĞLU YAZGAN

İlknur AZİZOĞLU YAZGAN

İstanbul Volkswagen Arena’da gerçekleştirilen Watson Zirvesi’nde sektör temsilcileri ile buluşan Platin Bilişim Yönetim Ekibi, gelecek nesil uygulamaları ve siber saldırılardan korunmak için en yeni teknolojiler hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Yapay zekânın temelleri, trendler ve nesnelerin interneti (IoT) ana konularında sunumların yer aldığı zirvede, Yapay Zekâ ile Türkiye Ekonomisinde oluşabilecek büyüme fırsatları da bir panelde ele alındı. BT yöneticileri, sektör temsilcilerinin ilgi ile izlediği etkinlikte Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Boyner Grup CEO’su Cem Boyner, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı da konuşmacı olarak yer aldı.
Watson Zirvesini Stratejik İş Ortağı olarak destekleyen Platin Bilişim’in Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, günümüzde teknolojinin her alanında eksponansiyel bir artış trendi yaşandığını vurgulayarak, “Gelecekte kullandığımız ürün ve hizmetin arkasında yapay zekâya dayalı veri merkezli uygulamalar olacak.
Watson bu alanda geleceği şekillendiren önemli bir proje ve şimdiden birçok alanda varlık göstermeye başladı. Yapay zekâ sağlık, havacılık veya hizmet sektöründe kullanılabileceği gibi geleceğin en önemli ve hayati konularının başında yer alacak olan alanında da yoğun olarak kullanılacağına şüphe yok.” dedi.
Bamyacı, gelecekte siber güvenlik saldırılarını ve savunmasını yapay zekâlı sistemlerin yapacağına dikkat çekerek, “Dünyada şu anda günlük 20 milyar adetten fazla DDOS saldırısı, Ransomware (fidye yazılımı), Malware (zararlı yazılım) saldırısı yaşanıyor.
Sayısı ve karmaşıklık düzeyi her geçen gün artan, bu ölçekteki ve anlık olarak değişmekte olan verinin de anlık olarak analiz edilmesi gerekiyor. Bertaraf edilmesi kolay tehditlerin arasında fark edilemeyebilecek olan asıl tehlikelerin saklanmasına fırsat vermeden tespit edilerek, saldırının sizin sistemlerinize ulaşmadan gerekli önlemlerin alınabilmesi kritik önem taşıyor. Platin Bilişim olarak günümüzde karşılaşılabilecek saldırılara karşı, yeni nesil güvenlik çözümleri sayesinde en yüksek düzeyde güvenlikli sistemleri kurabiliyoruz.

Ama gelecek yapay zekâ çağı olacağına göre, siber saldırıların arkasında da yapay zekâ olacağını öngörmemiz gerekiyor. İyi tarafta Watson ve benzeri yapay zekâ programları bize yardımcı olurken, kötü taraftaki yapay zekâlı sistemlerden hep önde olmak zorundayız” dedi.

İlknur AZİZOĞLU YAZGAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ