Kamuoyu.org

Yediği Etten Hayatını Kaybetti

Yediği Etten Hayatını Kaybetti
  • GÜNDEM
  • 22 Ağustos 2017
  • Yediği Etten Hayatını Kaybetti için yorumlar kapalı
  • 142 KEZ OKUNDU

Kesilen ineğin etinden yiyen bir kişinin hayatını kaybetti iki kişininde tedavisi devam ediyor. da yaşanan bu olayla ilgili Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunede hastalığı belirlendi. Bunun üzerine Çatalpınar ilçesinin Elmaköy mahallesinde uygulaması başlandı.

11 Ağustos’ta Ordu’nun Çatalpınar İlçesi’ne bağlı ’nde meydana gelen olayda kesilen ineğin etinden 3 kişinin yediği belirtildi. Daha sonra rahatsızlanan 3 kişi hastaneye kaldırıldı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen Nevzat Meşedüzü kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Diğer 2 kişinin tedavileri devam ediyor.

Ordu Valiliği’ne olayın nedenini araştıran Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilen numunede şarbon pozitif çıktığı bildirildi. Bunun üzerine Valilik tarafından Çatalpınar Elmaköy Mahallesi’nde karantina tedbirleri uygulanmaya başladı. Ordu Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, halk sağlığı ve hayvan sağlığının korunması amacıyla her türlü tedbirin alındığı, gerekli çalışmaların da ilgili kurumlar tarafından yürütüldüğü belirtilerek şöyle denildi:

“Olayın sebebini araştırmak üzere Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunede şarbon (+) olduğunun 22.08.2017 tarihinde Valiliğimize bildirilmesi üzerine; Olayın yaşandığı Çatalpınarın Elmaköy mahallesinde derhal karantina tedbirleri uygulanmaya başlanmıştır. Oluşturulan aşılama ekipleri ile koruma bölgesi içerisinde bulunan at, eşek, koyun ve keçilerin hastalığa karşı aşılama çalışmalarına başlanmıştır. 10 kilometre yarıçap içerisinde kalan 2 bin 500 hayvanın aşılaması yapılacaktır. Çatalpınar İlçe Hayvan sağlık Zabıtası Komisyon Kararı ile; hastalık çıkan işletme merkez olmak üzere 10 kilometrelik alana, hayvan giriş çıkışı ile hayvan kesimi 15 günlük karantina süresi boyunca yasaklanmıştır. Ayrıca, bugün İlçe Kaymakamı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünün katılımı ile bir toplantı düzenlenerek, konu hakkında mahalle muhtarları bilgilendirilmiştir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ