Kamuoyu.org

Zehirli Ama Lezzetli İskorpit

Zehirli Ama Lezzetli İskorpit
  • YAŞAM
  • 28 Haziran 2017
  • Zehirli Ama Lezzetli İskorpit için yorumlar kapalı
  • 190 KEZ OKUNDU

Dışındaki zehirli dikenlere rağmen tadı lezzetli olan iskorpit samsunlu balıkçılar tarafından civar şehirlerdeki otellere kilosu 30 Tl’den satıyor.

Karadeniz de balığın sofradaki yeri tartışılmaz ama onlarda daha çok bilindik hamsi, lüfer, mezgit gibi balıkları yemeği tercih ediyor. Samsunlu balıkçılarda yakaladığı iskorpitleri civar şehirlerdeki sahil otellerine satıyor. Bu otellerde iskorpit kızartması ve çorbası gibi şeyleri menülerine ekleyebiliyor.

İskorpitin dışındaki zehirli dikenler yüzünden ayıklanması bir hayli zor. Ayıklarken elinize batan diken elinizi şişiriyor. Usta balıkçılar bile ayıklarken dakikalar harcıyor.

Herkes Yenmez Biliyor

Yakaladığı balıklar hakkında açıklamada bulunan bir balıkçı ağlarımızı akşamdan kaya başlarına seriyoruz. Tuttuğumuz balıklardan iskorpitleri ayırıyoruz ayıklayıp otellere satıyoruz. Genelde halkımız bu balığı yenmez zehirli diye bilir. Ama eti çok lezzetlidir. Çorbası, buğulaması ve tavası olur. 1 kilodan 1,5 kilo kalkana benzer et elde edersiniz. Mayısta mevsimi başlar Ağustosa kadar sürer en çok Haziran’da lezzetli olur. Tutmasını bilmezseniz dikenlerinden çarpar yada sokar buda arı sokmasına benzer bir acı verir ve şişer dedi.

Nedir Bu ?

İskorpitin vücudunun yarısı kadar kafası vardır. Sayısız dikene sahiptir. İskorpit zehirli dikenler taşır. Bütün denizlerimizde bulunur. Sırtındaki dikenler zehirlidir. Eğer yenilecekse kesinlikle bir balıkçıya ayıklatılması gerekir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ