Kamuoyu.org

Zeytin Atıklarından Mangal Kömürü Üretti.

Zeytin Atıklarından Mangal Kömürü Üretti.
  • EKONOMİ
  • 07 Temmuz 2017
  • Zeytin Atıklarından Mangal Kömürü Üretti. için yorumlar kapalı
  • 112 KEZ OKUNDU

Pirina olarak sattığı atıklarından kimyasal içermeyen üreten İzmirli iş adamı, kurduğu fabrika ile seri üretime geçti.

Balıkesir Gömeç’teki pirana satış tesisinde zeytin küspesinden mangal kömürü üreten İzmirli iş adamı, kurduğu fabrikada, patentini aldığı bu ürünün seri üretimine başladı.

İktisat Fakültesi mezunu Çağrı Kaplan, doğalgazın yaygınlaşmasının ardından, pirina olarak sattığı zeytin atıklarından alternatif ürün geliştirmeye karar verdi.

Yürüttüğü çalışmalarından olumlu sonuç alan ve zeytin küspesinden kimyasal madde içermeyen doğal mangal kömürü üreten Kaplan, ürünün patentini alarak İzmir’in Torbalı ilçesinde fabrika kurdu ve üretime başladı.

Mangalda kül bırakmıyor

Ürettikleri kömürün çok iyi yandığını, diğer kömürlere nazaran mangalda çok az kül bıraktığını söyleyen Kaplan, şunları kaydetti:

“Mangal kömürü kullananlar en çok kömürün tozlu olması ve hızlı sönmesinden şikayetçi. Bu üründe hiçbir şekilde toz yok ve iki kat daha güçlü. Diğerleri 3 saatte biterken bizim ürettiğimiz kömür yaklaşık 5 saate kadar yanıyor. Isı vermesi de çok iyi. Ayrıca diğer ürünlere göre karbon salınımı da düşük olduğu için sağlık anlamında da iyi.”

Kaplan, gelecek dönemde fabrikanın kapasitesini artırarak dış pazarlara açılmak istediklerini de sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ