Kamuoyu.org

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Model Açıklandı

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Model Açıklandı
  • EKONOMİ
  • 07 Temmuz 2017
  • Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Model Açıklandı için yorumlar kapalı
  • 118 KEZ OKUNDU

Zorunlu sigortasında “Riskli Sigortalılar Havuzu” modelini getiren yönetmenlik Başbakan Yardımcısı tarafından imzalanan Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere Başbakanlık’a gönderildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek makamından yapılan açıklamaya göre, bazı şirketlerin zorunlu trafik sigortasında tavan uygulamasının ardından hasar riski yüksek araç grupları için yeni bir adım atılarak, prim ve hasar tutarlarını tüm şirketlere dağıtılacak “Riskli Sigortalılar Havuzu” oluşturulacağı kaydedildi.

Primler Merkezi Havuzda Toplanacak

Mehmet Şimşek tarafından imzalanan yönetmeliğe göre, bu modelde şirketler, tavan fiyat uygulamasındaki 1,2 ve 3’üncü basamaklar ile otobüs, kamyon, minibüs, ve taksi gibi sürekli trafikte olan araçlara yönelik kesilen poliçelerden aldıkları primleri merkezi bir havuzda toplanacağını belirtti. Hasar ödemeleri de belli kurallar halinde bu havuzdan karşılanacak.

Hasar sürecini her şirket kendisi yürütecek ve şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarına göre belli kurallar dahilinde iştirak edilecek. Bu iştirakte şirketlerin son 3 yıldaki pazar yüzde 50 oranında dikkat içine alınacağını belirtti ve kalan diğer şirketler arasında dağıtılacaktır. Ayrıca şirketler devrettikleri primden belli bir payı ise giderler için komisyon olarak alacaktır.

Hazine Müsteşarlığı Takip Edecek

Söz konusu havuzu Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu yönetecek. Büronun işlemleri de Hazine Müsteşarlığınca takip edilerek denetlenecektir. Geçtiğimiz günlerde Mehmet Şimşek, Riskli Sigortalılar Havuzu’nu anlatmış ve şu ifadelerini kullandı:

“Bu modele şirketler, kapsamındaki sigorta grupları için yani 1. ve 2. basamak dediğimiz aracı kötü kullanan sürücüler trafikte olan araçlara poliçeler dahilinde primleri merkezi dahilinde toplanacağını belirtti. Hasar ödemeleri de belli kurallar dahilinde bu havuzdan karşılanacak. Ancak hasar sürecini her şirket kendisi yürütecek. Şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarına belli kurallar dahilinde iştirak edecek. Bu iştirakte olanların son 3 yıldaki pazar payları dikkate alınacak ve geriye kalanlar ise arasında eşit dağıtım yapılacak. Giderleri için ve komisyon olarak ayrıca şirketlere devrettikleri primden paylarını alacak.Biz modelde bu oranı yüzde 5 olarak belirledik.”

“Riskli Olanlar için Hasar Tutarı Bölüştürülecek”

Söz konusu modelin tavan fiyatı yapması neden üzerine bir alt kümesi olduğunu gösteren Mehmet Şimşek, tavan fiyat uygulamasında her şirketin primi aldığını ve hasarı kendisinin ödeyeceğini belirtti.  Mehmet Şimşek havuz sisteminde ise riskli olarak adlandırılan sigorta gruplarının prim ve hasar tutarlarının şirketler arasında merkezileştirilerek bölüştürüldüğünü söyleyerek, “Yeni modelde Hazine, şirketlere ‘Havuz kapsamındaki araç ve basamaklar için kesilecek poliçelerinin primlerini merkezi bir havuzda toplayacaksınız,hasarı da bu havuzda birikecek fondan ödeyeceksiniz’ diyor, prim ve hasar paylaşımı için de bazı kurallar getiriliyor” dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ