Kamuoyu.org

Berat nedir, fazileti önemi,anlamı ne demek?

Berat nedir, fazileti önemi,anlamı ne demek?
  • YAŞAM
  • 30 Nisan 2018
  • Berat nedir, fazileti önemi,anlamı ne demek? için yorumlar kapalı
  • 3.669 KEZ OKUNDU

Berat Kandili nedir, Berat gecesinde ne oldu sorusu araştırılıyor. Berat Kandili fazileti önemi nedir? Müslümanlar tarihleri ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaları yakından takip ediyorlar. Mübarek üç ayların üçüncü gecesi olan Berat Kandilini yılında 30 Nisan Pazartesi gecesi idrak edeceğiz. Berat kelimesi “el-berae” kelimesinin Türkçedeki kullanılış şeklidir. Beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak,kişinin bir yükümlülükten kurtulması demektir.

Müslümanların bu Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yüklerinden kurtuluşa ermeleri umulduğu için de Berat Gecesi denilmiştir. Bu gecenin dört adı vardır. “Mübarek ”, “Berae Gecesi”, “Sakk Gecesi” (Belge ve senet), ve “Rahmet Gecesi”. Berat Gecesi için Arapça eserlerde “şabanın ortasındaki ”, “mübarek ”, “rahmet gecesi” ve “sak (belge) gecesi” manalarına gelen terkipler kullanılmaktadır.

Müslümanlar Berat Gecesinde daha fazla ibadet etmeye özen gösteriyorlar. Berat Gecesinin fazileti ile ilgili olarak hadisler rivayet edilmiştir. Berat Gecesinin fazileti ve ihyası ile ilgili müstakil risaleler yazılmıştır. Merak ettiklerinize haberimiz içerisinden ulaşabilirisiniz. Berat Kandili önemi fazileti, merak ediliyor. Berat Kandili nedir, Berat anlamı gecesinde ne oldu? Müslümanlar Berat Kandilinde ne olduğunu öğrenmek istiyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı dini gün ve ayları resmi takvimi üzerinden açıklıyor. Kandil tarihleri de bu takvimde duyuruluyor. 2018 yılında 22 Mart’ta ilk kandil olan Regaib Kandili, 13 Nisan’da Miraç Kandili ibadetleri yapıldı. Mübarek üç ayların üçüncü Kandil gecesi olan Berat Kandilini 2018 yılında 30 Nisan Pazartesi gecesi idrak edeceğiz. Bu tarihte İslam alemi ibadet edecek ve tövbe ederek af dileyecekler.

Berat Kandilinde Kur’an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Berat kelimesi “el-berae” kelimesinin Türkçedeki kullanılış şeklidir. Beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak,kişinin bir yükümlülükten kurtulması demektir. Müslümanların bu gece Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yüklerinden kurtuluşa ermeleri umulduğu için de Berat Gecesi denilmiştir. Bu gecenin dört adı vardır. “Mübarek Gece”, “Berae Gecesi”, “Sakk Gecesi” (Belge ve senet), ve “Rahmet Gecesi”. Berat Gecesi için Arapça eserlerde “şabanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” ve “sak (belge) gecesi” manalarına gelen terkipler kullanılmaktadır. Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir. Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ