Kamuoyu.org

Hasankeyf Yok Mu Oluyor?

Hasankeyf Yok Mu Oluyor?
  • GÜNDEM / SEYAHAT
  • 16 Ağustos 2017
  • Hasankeyf Yok Mu Oluyor? için yorumlar kapalı
  • 629 KEZ OKUNDU

12 bin yıllık tarihe sahip kayalarının ‘tehlike arz ettiği’ gerekçesiyle dinamitle patlatılıyor. sonucu antik kale ve çevre de zarar görüyor.

Hasankeyf Antik Kenti‘nde binlerce yıllık kayalar, tehlike arz ediyor gerekçesiyle patlatılıyor. Dinamitle gerçekleştirilen patlamalar, çevreye zarar veriyor.

Hasankeyfi Yaşatma Girişimi, patlamayla ilgili tepki gösterdi. “Yerinde yapılan inceleme ve gözlemlerde tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali az olan kayaların da düşürülmeye çalışıldığı görülmüştür” denilen açıklama şöyle:

“Bu kayaların düşürülmesi çalışmalarında dinamit tarzı patlayıcılar kullanılmaktadır. Bu patlamalar diğer kayalarda da titreşimlere neden olmakta, kalenin doğal yapısı bozulmaktadır. Patlamalardan dolayı oluşan ses yerel halkta -özellikle çocuklarda- korkuya neden olmaktadır. Bunun yanında kayaların düşürülmesi çalışmalarında oluşan toz-duman esnafların da çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca kayaların düşürüldüğü yerlerde kilise kalıntıları ve eski kayadan yapılmış şaraplıklar bulunmaktadır. Düşen kaya parçaları kilise kalıntılarına ve şaraplıklara geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir.”

Hasankeyf’de ki patlatma çalışmalarına sanatçılar da kayıtsız kalamadı.

Halil Sezai Paracıkoğlu

Rojda Demirer

Mert Fırat

Haluk Levent

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ