Kamuoyu.org

ÖSYM’den Üniversite Yerleştirme Sonuçları Bekleniyor

ÖSYM’den Üniversite Yerleştirme Sonuçları Bekleniyor
 • EĞİTİM
 • 04 Ağustos 2017
 • ÖSYM’den Üniversite Yerleştirme Sonuçları Bekleniyor için yorumlar kapalı
 • 2.573 KEZ OKUNDU

Sabırla tercih sonuçlarını bekleyen adayları, sabah akşam ÖSYM’nin sonuç açıklama sistemini ziyaret ediyor. Zirveye ulaşan tercih sonuçları heyecanı, sosyal medyada da en çok konuşulanlar arasına girdi. ÖSYM’nin sonuçları ne zaman açıklayacağı belli olmasa da sonuçlar için en fazla birkaç gün kaldığı öngörülüyor…

LYS sonuçlarının ardından başlayan tercihler tamamlandı, üniversite tercih sonuçlarına göre hayatını şekillendirecek olan yüz binlerce öğrenci sonuçları bekliyor. Üniversite tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak sorusu gündemin üst sıralarını zorluyor. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtları başlayacak. 11 Ağustos’ta başlayacak olan üniversite kayıtlarının ardından gerçek kayıtlar başlayacak.

2017 TERCİH SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Önceki sınavlarda olduğu gibi LYS yerleştirme sonuçları da ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr adresindeki Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden ilan edilecek. açıklandığı zaman ilgili linke tıklayarak açılan sayfadan T.C. kimlik numarası/YU numarası ve şifre girilerek kontrol edilebilecek.

2017 LYS tercih sonuçları, internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

ösym

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak. üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yüksek öğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, orta öğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yüksek öğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

E-KAYIT NASIL YAPILIR?

LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme elektronik kayıt yapacaklar. Öğrenciler platformundaki
turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına E-devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye yapabilecekler.

ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Adayın Sonuç Belgesi,
 • Adayın mezun olduğu okuldan aldığı nın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz) Aday ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, ek puan esas olan okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge,
 • Nüfus cüzdanının onaylı örneği,
 • İkametgâhı ile ilgili beyanı,
 • lik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksek okula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge
  12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.),
 • Kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler.

KAZANDIĞINIZ ÜNİVERSİTE İÇİN BARINMA İMKANLARINA DİKKAT

Öğrencilerin tercih listelerinde yer alan illerin başında şüphesiz İstanbul geliyor. Çünkü İstanbul’da 50’nin üzerinde üniversite var. İstanbul’da herhangi bir devlet üniversitesinin kontenjanına girmek isteyen adaylar, istediği bölümü sınav sonuçlarına göre üst sıralarda yazmak zorunda.

Vakıf üniversitelerinde ise şansı yüksek olan adayların sayısı bir hayli fazla. Ancak maddi imkanı olmayanların İstanbul’da her hangi bir üniversiteyi kazanıp burs, yurt gibi konularda sonuç alamaması zamanla büyük sıkıntılara yol açabiliyor.

Emlak Global Yayın Yönetmeni Mehmet Canıtatlı bu konuda adayları şu şekilde uyarıyor

 • Önceliğiniz ailenizin bulunduğu şehirdeki üniversitenin imkanlarını araştırmak olmalı.
 • Arzu ettiğiniz üniversite farklı bir şehirde ise sadece üniversiteyi araştırmak yetmez. İmkanınız varsa şehri mutlaka görün.
 • Gideceğiniz şehirde en az iki yıl yaşayacağınızı unutmayın.
 • Yurt ve diğer imkanları sınırlı olan şehirlerde barınma imkanlarını iyi araştırın.
 • Sadece barınma değil yeme içme konusu da önemli. Şehrin öğrenciye dönük sosyal ve ekonomik yönlü yatırım ve imkanlarını araştırın.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ