Kamuoyu.org

“Öteki” olarak bulundukları konumla baş etmek için farklı taktikler geliştiriyorlar

“Öteki” olarak bulundukları konumla baş etmek için farklı taktikler geliştiriyorlar
  • KADIN
  • 06 Temmuz 2018
  • “Öteki” olarak bulundukları konumla baş etmek için farklı taktikler geliştiriyorlar için yorumlar kapalı
  • 201 KEZ OKUNDU


’da Bekâr Kadın Olmak” başlıklı çalışmasında, bekâr kadınlar eşitsiz yaşam koşullarında “öteki” olarak bulundukları konumla baş etmek için farklı taktikler geliştirdiği belirtildi


Sosyolog Ceren Lordoğlu “İstanbul’da Bekâr Kadın Olmak” başlıklı çalışmasında İstanbul’un sınıfsal ve kültürel olarak farklı konumdaki semtlerinde yalnız yaşayan kadınların, bu meseleyle nasıl baş ettiklerini inceledi. Çalışmaya göre; bekâr kadınlar eşitsiz yaşam koşullarında “öteki” olarak bulundukları konumla baş etmek için farklı taktikler geliştiriyor. Kadınlar, bekârlığın farklı tekinsiz ve muğlak hallerine düşmemek için evliliğin sürdüğü görüntüsü vermeye çalışıyor: “Ayrıldığı kocasının ayakkabılarını kapı önüne koyuyor, nişan yüzüğü takıyor.” Ceren Lordoğlu’nun doktora tezinden yola çıkarak hazırladığı “İstanbul’da Bekâr Kadın Olmak” çalışması aynı adla İletişim Yayınları’ndan kitap olarak yayımlandı.

Gazete Habertürk’ten Ümran Avcı’nın haberine göre Kadıköy, Bağcılar ve Sarıyer’de 28 kadınla görüşülerek yürütülen çalışmada; yalnız yaşayan kadınların fiziki ve psikolojik şiddete maruz kalma korkuları, mahalle ve komşularla olan ilişkileri incelendi.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ